Tayland’ın sürgünden gelen milyarder eski Başbakanı Thaksin Shinawatra, kraliyet affı talep etti

0

Tayland’ın en ünlü siyasetçisi Thaksin, hapise girmemek için 15 yıldır sürgünde yaşıyordu ancak geçtiğimiz hafta beklenmedik bir şekilde ülkesine dönüş yaptı. Şimdi de affedilmeyi bekliyor.

Tayland’ın eski ve en güçlü başbakanı olan Thaksin Shinawatra hapse girmemek için 15 yıl önce ayrıldığı ülkesine geri döner dönmez ‘kraliyet affı’ talep etti. 

REKLAM

Talebi, görevden yeni ayrılmış olan Adalet Bakanı Wissanu Krea-ngam perşembe günü doğruladı. Krea-ngam, kraliyet affı talebinde bulunulduğunu ve bu hamlenin Tayland’da uzun süredir bir güç mücadelesi içerisinde olan Thaksin’in son taktiği olduğunu söyledi.

Thaksin, Tayland’a özel bir jetle geldi ve hapishaneye nakledilmeden önce destekçilerini selamladı.

İktidarda olduğu dönemde ve sonrasında görevi kötüye kullanma ve çıkar elde etme suçlamaları nedeniyle sekiz yıllık hapis cezası bulunan Thaksin’in naklinden saatler sonra Tayland siyasi arenasında önemli ve ilginç gelişmeler oldu.

Thaksin’in desteklediği Pheu Thai partisinden Srettha Thavisin, ordu yanlısı milletvekillerinin de desteğiyle başbakan olmak için parlamento oylamasını kazandı.

Eski ve güçlü bir telekomünikasyon patronu olan Thaksin, kendisine sadık partilerin son yirmi yıldan bu yana her seçimi kazanmasıyla Tayland siyasetinde hala büyük nüfuz sahibi.

Bu ay yaşanan gelişmeler Thaksin’in, 2006 ve 2014’teki darbelerde partilerini iktidardan deviren kral ve ordu yanlısı güçlerle bir anlaşma yaptığı yönündeki spekülasyonları alevlendirdi. 

O dönem bu odaklar kendisini ve ona yakın partileri devamlı yolsuzluk ile suçlamıştı.

İlk gecesinde hastaneye nakledildi

Thaksin bu iddiaları hep yalanladı ve ordu içindeki odaklarla anlaşma yapacağı yönündeki söylentileri de reddetti. Hapishanedeki ilk gecesinde ise şiddetli göğüs ağrısı ve yüksek tansiyon şikayetiyle polis hastanesine nakledildi.

74 yaşındaki Thaksin’in sözcüsü af talebiyle ilgili yorum yapmaktan kaçındı.

Kraliyet affı talebinin, ceza infaz dairesi aracılığıyla adalet bakanına iletilmesi gerekiyor. Talep daha sonra görevdeki Başbakan Prayuth Cha-ocha’ya sunulacak ve onun da bunu krala sunmadan önce imzalaması gerekecek.

Eğer ‘kraliyet affı’ kabul edilmezse Thaksin’in yeni bir talepte bulunmak için iki yıl hapiste beklemesi gerekecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom