Suudi Arabistan, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı resmen Arap Ligi zirvesine davet etti

0

Arap Birliği dışişleri bakanları, Pazar günü yaptıkları olağanüstü toplantıda, üyeliği Kasım 2011’den bu yana askıya alınan Şam yönetimini topluma yeniden kabul etme konusunda anlaştılar.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın, iç savaştan bu yana ilk kez önümüzdeki hafta Suudi Arabistan’da yapılacak Arap Birliği zirvesine davet edildiği bildirildi.

Suriye cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Esad’ın Suudi Kralı Selman’dan 19 Mayıs’ta Cidde’de yapılacak 32. Arap Ligi zirvesine katılmak üzere davet aldığı söylendi.

Esad yaptığı açıklamada, zirvenin Arap halklarının isteklerini karşılamak için ortak Arap hareketini genişleteceğini söyledi. Esad en son 2010 yılında Libya’da düzenlenen zirveye katılmıştı.

Davet, Riyad ve Şam’ın on yılı aşkın süredir bozulan ilişkilerin ardından Suriye ve Suudi Arabistan’daki diplomatik misyonlarında çalışmaya devam edeceklerini açıklamasından bir gün sonra geldi. Davet, Suudi Arabistan’ın Amman Büyükelçisi Nayef bin Bandar al Sudairi tarafından Şam’daki Beşar Esad’a iletildi.

Arap Birliği dışişleri bakanları, Pazar günü yaptıkları olağanüstü toplantıda, Kasım 2011’de protestoları şiddetle bastırmasının ardından üyeliği askıya alınan Şam yönetimini yeniden kabul etme konusunda anlaştılar. Bu hamle, Esad’ın Arap dünyasından dışlanma dönemini sona erdiriyor.

Deprem sonrası yakınlaşma

2012’de Esad rejimiyle bağlarını koparan Suudi Arabistan, uzun süredir açıkça Esad’ın gitmesi gerektiğini söylüyor.

Ancak 6 Şubat’ta Kahramanmaraş depremlerinin Suriye’de yarattığı tahribatın ardından diplomatik hareketi yeniden canlandırdı.

Mart ayında Suudi Arabistan’ın Şam rejiminin yakın müttefiki İran’la diplomatik ilişkileri yeniden kurma kararı da siyasi zemini değiştirdi.

Nisan ayında Suudi Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan, Esad ile görüştüğü savaşın başlamasından bu yana Şam’a ilk ziyaretini gerçekleştirdi.

Bölgesel başkentler yavaş yavaş yaklaşıyor

Bölgesel başkentler de İran ve Rusya’nın önemli desteğiyle kaybettiği toprakları geri kazanan ve iktidarı elinde tutan Esad’a yaklaşmaya başladı.

BAE, 2018’de Suriye ile bağlarını yeniden kurdu ve Şam’ı Arap dünyasına yeniden entegre etme çabalarına öncülük etti.

Esad’ı devirmeye yönelik ilk isyancı çabaları destekleyen ve Suriye’nin kuzeyindeki askeri varlığını sürdüren Türkiye, Şam ile ilişkilerini geliştirmekle de ilgileniyor. Suriye ve Türkiye dışişleri bakanları, savaşın başlamasından bu yana ilk kez Çarşamba günü Moskova’da bir araya geldi.

Suriye’de birçok cephe sessiz kalsa da ülkenin kuzeyi hala rejimin kontrolü dışında.

Arap yetkililer, Suriye krizine çözüm bulmak için Arap liderliğine ihtiyaç olduğu görüşünü dile getiriyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom