Sudan askeri lideri el-Burhan isyanın başlamasın ardından ilk kez başkent dışına çıktı

0

Ülkenin doğusundaki Kızıl Deniz Eyaletinin başkenti olan Port Sudan’da gelen Abdulfettah el-Burhan, burada yaptığı konuşmada deniz ve hava güçlerinin de dahil olduğu bir askeri operasyonla kuşatma altındaki ordu karargahından güvenli bir şekilde ayrıldığını bildirdi

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) ile çatışmaların başladığı nisan ortasından bu yana ilk kez başkent Hartum dışına yaptığı ziyaret sırasında halka hitap etti.

REKLAM

Ülkenin doğusundaki Kızıl Deniz Eyaletinin başkenti olan Port Sudan’a geçen Abdulfettah el-Burhan, burada yaptığı konuşmada deniz ve hava güçlerinin de dahil olduğu bir askeri operasyonla, başkenteki ordu karargahından güvenli bir şekilde ayrıldığını bildirdi.

AP, bu operasyonda 2 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Burhan, başkentten ayrılmasını kolaylaştırmak amacıyla “hainlerle veya Sudan halkının dışındaki herhangi bir grupla” bir anlaşma yapılmadığını söyledi.

Sudan’da ordu ile HDK arasında çatışma

Sudan’ın başkenti Hartum ve diğer şehirlerde 15 Nisan sabahı Sudan ordusu ile HDK arasında silahlı çatışmalar başlamıştı.

Ordu ile HDK arasında “HDK’nin tamamen orduya katılmasını” öngören askeri güvenlik reformu konusunda son birkaç aydır yaşanan anlaşmazlık sıcak çatışmaya dönüşmüştü.

Sudan Dışişleri Bakanlığı, Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan’ın, orduyla çatışan HDK’nin feshedilmesi ve devlete karşı isyancı güç ilan edilmesi kararı aldığını, bu esasa göre davranılacağını bildirmişti.

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi’ne (OCHA) göre, başkent Hartum ve diğer şehirlerde 15 Nisan’da bu yana süren çatışmalarda 4 bine yakın kişi hayatını kaybetti.

Yine BM’ye göre, nisan ayında bu yana taraflar arası varılan ateşkes en az 9 kez ihlal edildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket