Stoltenberg: Vilnius’ta Ukrayna’nın NATO’ya kabul edilme taahhüdü teyit edilecek

0

31 NATO üyesi ülke, Ukrayna’nın katılım beyannamesinde hangi ifadelerin kullanılacağı konusunda henüz fikir birliğine varamadı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, önümüzdeki hafta Vilnius’ta yapılacak zirvenin ittifak ile Ukrayna arasındaki siyasi ilişkilerin daha da gelişmesini sağlayacağını ve gelecekte Ukrayna’nın üyelik taahhüdünü bir kez daha teyit edeceğini söyledi.

Bürksel’de basın toplantısı düzenleyen Stoltenberg, zirvede NATO’nun Rusya saldırılarına karşı Ukrayna’ya verdiği desteğin devam edeceğini vurguladı.

Öte yandan 31 NATO üyesi ülke, Ukrayna’nın üyeliğine ilişkin bildirgede hangi ifadelerin kullanılacağı konusunda henüz fikir birliğine varabilmiş değil.

Stoltenberg, zirvede Ukrayna’ya üç alanda destek sözü verileceğini söyledi.

Ukrayna için uzun vadeli destek programını onaylayacaklar, NATO-Ukrayna Konseyi’ni kurarak siyasi işbirliğini artıracaklar ve Ukrayna’nın gelecekteki NATO üyeliğini yeniden teyit edecekler.

Stoltenberg, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenkiy’in Vilnius’ta ilk kez düzenlenecek NATO-Ukrayna Konseyi toplantısına bizzat katılacağını da söyledi.

Zelenskiy, Slovakya ziyaretinde NATO üyesi ülkelerden birlik mesajı vermelerini ve Ukrayna’nın üyeliği konusunda somut adımlar atmalarını beklediğini söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket