Selahattin Demirtaş: ‘Ortak bir adayın desteklenmesinden yanayım’

0

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP’nin kendi adayını göstermek yerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı muhalefet adayının desteklenmesinden yana olduğunu söyledi.

Avukatı aracılığıyla AFP’ye konuşan Demirtaş, “Ortak adayın desteklenmesinden yanayım” dedi.

HDP’nin daha önce aday gösterme kararına yorum yapan Demirtaş, bu kararı destekledi ve Tele1’e yaptığı açıklamada, “Diğer muhalefet bloğunun HDP’yi ziyaret ederek ortak aday gösterme veya aday ilkeleri üzerinde anlaşmaya varma gibi bir planları yoksa apaçık ortada oldukları gibi” dedi. Açık diyalog ve müzakere niyeti olmayan HDP seçmeni kendi adayıyla karşı karşıya getirecektir. Bundan daha normal, daha meşru bir tavır olamaz” dedi.

Mayıs seçimleri öncesi HDP’nin kapatılması süreci devam ediyor. Son olarak Anayasa Mahkemesi, HDP’nin kapatılma sürecinin seçim sonrasına kadar durdurulması talebini reddetti.

Anayasa Mahkemesi’nin savcılığın kapatılması talebini önümüzdeki aylarda karara bağlaması bekleniyor.

Oyların yaklaşık yüzde 10’unu alması beklenen HDP’nin oylarının seçimde hayati rol oynayacağı söyleniyor.

Partinin kapatılmasıyla ilgili euronews’e konuşan HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, “HDP kapatılsa bile başka seçeneğimiz yok, seçeneğimiz çok. Daha çok seçeneğimiz olacak” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket