Saraybosna’da yüzyıllar öncesine dayanan Yahudi mezarlığı kentin çok dinli tarihini yansıtıyor

0

Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’da bulunan 3 bin 500 mezar taşına sahip Yahudi mezarlığı yüzyıllar öncesine dayanıyor ve ülkenin çalkantılı Balkanlar tarihindeki çok kültürlü geçmişini yansıtıyor.

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da bulunan 3 bin 500 mezar taşına sahip Yahudi mezarlığının tarihi, İspanya ve Portekiz’den kaçan Sefaradların şehre, ardından Osmanlı topraklarına yerleştiği yüzyıllar öncesine dayanıyor.

31.000 metrekarelik bir alanı kaplayan ve Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından 2018 yılında Dünya Mirası Listesi’ne alınan mezarlık, Bosna’nın çok kültürlü geçmişini ve kültürel geleneklerin çalkantılı tarihine katkısını yansıtıyor. Balkanlar.

Mezarlıkta korunan en eski mezar taşı 1650 yılına aittir. El motifli mezar taşının bir hahama ait olduğu yazılıdır. Bosna Yahudi cemaatinin lideri Jakob Finci, kendi belgelerine göre söz konusu taşın buradaki en eski mezar taşı olduğunu söylüyor.

Bölgedeki Orta Çağ mezar taşlarına stecak (veya çoğul stecci) denir. Buradaki Yahudi mezar taşlarının dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmadığına işaret eden Finci, Yahudilerin buradaki “stecci” tasarımından etkilendiğini düşünüyor. Yerel halkın kimin öldüğünü halka bildirmek için mezarları nasıl işaretlediğini izleyen Yahudilerin benzer taşlar yaptıkları ve mezarların yüzyıllardır korunduğu düşünülüyor.

Mezarlık şehirle birlikte gelişmiştir.

1966 yılında yeni gömülere kapatılan mezarlık, o zamana kadar kentle birlikte gelişmişti.

19. yüzyılın sonlarında, Aşkenazi Yahudilerinin, yani Doğu Avrupa’dan Saraybosna’ya gelişiyle, eski düz taşların yerini daha büyük ve daha süslü mezar taşları aldı.

Zamanla bir ana anıt, iki küçük kapı, bir mescit, bir kurna ve bir çevre duvarı, ölenlerin kemiklerinin konulduğu geniş bir oda, Bosna’da terör kurbanları anısına dikilen dört anıt ve çeşitli türbeler günümüze ulaşmıştır. yapıldı. eklendi.

Mezarlık, Saraybosna’nın ticaret, eğitim, bilim, sanat ve kültürüne katkıda bulunan Yahudi cemaatinin birçok değerli üyesinin son dinlenme yeridir.

soykırım sonrası

Holokost, Holokost’un Bosna’daki Yahudi cemaati üzerinde de derin etkileri oldu. 2. Dünya Savaşı’ndan önce Bosna’da 14.000, Saraybosna’da 12.000 Yahudi’nin yaşadığı bildirilirken, bugün bu sayı sadece bin civarındadır.

Dünya Savaşı sırasında Hırvatistan yakınlarındaki bir İtalyan toplama kampında doğdu. Ailesindeki erkeklerin çoğu Holokost’ta yok edildi ve cenazelerinin nerede olduğu bilinmiyor.

Ancak hayatta kalan büyükannesi ölünce Saraybosna mezarlığına gömülmek istedi ve ailesi bu bölgeye geri döndü.

Finci AP’ye son arzusunu yerine getirmek için “Öldüğü ve Saraybosna’daki mahallesi Kovacici’deki eski Yahudi mezarlığından başka bir yere gömüldüğü düşüncesine resmen tahammül edemiyordu” dedi. buraya döndü.

Bosna Savaşı

1992 ile 1995 yılları arasında Bosna’da Ortodoks Sırplar, Katolik Hırvatlar ve Müslüman Boşnaklar arasında 100.000 kişinin ölümüne yol açan iç savaş sırasında Finci kuşatma altındaki Saraybosna’da kaldı.

Burada eski Yahudi kültürel ve hayırsever Benevolencija’nın yeniden kurulmasına yardım eden Finci, savaş sırasında her inançtan insanla paylaşmak için şehre ilaç ve yiyecek getirmek için savaştı.

Saraybosna’nın merkezine bakan eski mezarlık, bu savaş sırasında topçu ateşinin hedefi oldu ve yoğun mayınlı alan büyük hasar gördü.

Ancak savaş sonrası mayın temizleme çalışmalarının ardından 1998 yılında restorasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla mezarlık yeniden açılmıştır.

Son 17 yıldır etnik olarak bölünmüş ve yoksullaştırılmış Bosna’nın çok dinli tarihini yansıtmaya devam ediyor.

Eski Yahudi mezarlığının Müslüman bekçisi: Şefko Korman. Korman ve ailesi, dünyanın dört bir yanından gelen konukları mezarlığı gezmek ve mezarlık ve burada gömülü olduğuna inanılan ataları hakkında fikir vermek için ağırlıyor.

AP’ye konuşan Korman, “Mezarlığı ziyarete gelen birçok yabancı Müslüman olduğumu duyunca şaşırıyor ama onlara burada normal insanların yaşadığını söylüyorum.”

Saraybosna’daki Yahudi cemaati mezarlığı ziyaret ederken Korman bu fırsatı mezarlık hakkında daha fazla bilgi edinmeye çalışır. Ziyaretçiler ayrıca onunla sık sık kahve içerken uzun sohbetler yaparlar.

Korman, ülkenin bu önemli anıtının varlığını ve korunmasını sağlamaktan “mutlu ve gururlu” olduğunu da sözlerine ekliyor.

Finci ise geçmişi hatırlıyor ve geleceği diliyor:

“Saraybosna mezarlığında yatan ölüler, son savaşta her cephede bombalanıp iyice mayın döşenmesine rağmen, yaşamanın ölüp yer altında yatmaktan daha zor olduğu zamanlarda bile yüzyıllardır korunuyor. Şimdi, neyse ki, bunlar geride kaldılar ve umarım bir daha olmazlar.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket