Rusya: ABD istihbaratının Apple üzerinden yürüttüğü casusluk operasyonunu açığa çıkardık

0

Rusya, ABD istihbarat teşkilatlarının binlerce Apple telefon üzerinde yürüttüğü casusluk operasyonunun deşifre edildiğini duyurdu.

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), ABD istihbarat teşkilatlarının binlerce Apple telefonu üzerinde gerçekleştirdiği casusluk operasyonunun deşifre edildiğini duyurdu.

FSB’den yapılan yazılı açıklamada, yapılan çalışmalar sonucunda ABD istihbarat teşkilatlarının cep telefonları üzerinden gerçekleştirdiği casusluk operasyonunun ortaya çıktığı belirtildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, “Gizli veri toplama, ABD yapımı cep telefonlarındaki yazılım açıkları aracılığıyla yapılıyordu” dedi. Bakanlık, “ABD istihbarat servislerinin, internet kullanıcılarından gelen bilgiler dışında büyük ölçekli verileri toplamak için on yıllardır bilgisayar şirketlerini kullandığını” söyledi.

Apple telefonlarında güvenlik açıklarından yararlanan yeni bir kötü amaçlı yazılım türü tespit edildiğinin belirtildiği açıklamada, virüsün binlerce Apple telefonuna bulaştığı belirtildi.

Açıklamada, Rusya, aralarında NATO üyelerinin de bulunduğu eski Sovyetler Birliği ülkeleri, İsrail, Suriye ve Çin’deki yabancı diplomatların telefonlarının virüs tarafından hedef alındığı söylendi.

Açıklamada, “Rus istihbaratının elde ettiği bilgiler, Apple ile ABD istihbarat teşkilatları ve özellikle ABD Ulusal Güvenlik Teşkilatı (NSA) arasındaki yakın işbirliğini ortaya koymaktadır. Apple, kullanıcıların kişisel verilerinin gizliliğini koruduğunu belirtmiştir.” teslimat politikası gerçeğe uygun değildir.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, Apple’ın ABD istihbarat teşkilatlarını ve ABD vatandaşları da dahil olmak üzere Beyaz Saray’ı isteyen herkesi izlemek için “geniş bir fırsat yelpazesi” sunduğu belirtildi.

“ABD dünyanın en büyük bilgi gücü”

Harvard Üniversitesi’nin Belfer Center Cyber ​​2022 Güç Endeksi’ne göre, “ABD dünyanın en büyük siber gücü. Onu Çin, Rusya, Birleşik Krallık ve Avustralya izliyor.

ABD ve İngiliz istihbarat servisleri, Rusya’nın geçen yıl Ukrayna’ya asker göndermesinden kısa bir süre sonra Vladimir Putin’in Ukrayna’yı işgal etmeyi planladığı bilgisini ortaya çıkarmıştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket