Putin: Belarus’a nükleer silahların ilk sevkiyatı tamamlandı

0

Putin ve Lukashenko, 25 Mart’ta Belarus’ta taktik nükleer silahların konuşlandırılmasına ilişkin bir anlaşma imzaladılar.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ilk nükleer silahların Belarus’a sevk edildiğini bildirdi.

Petersburg kentinde düzenlenen ekonomik forumda konuşan Putin, ilk nükleer savaş başlıklarının Belarus topraklarına ulaştığını kaydetti.

Rus televizyonunda canlı yayınlanan konuşmasında Putin, bu seferin bir başlangıç ​​olduğunu ve yaz sonunda tamamlanacağını belirterek, yıl sonuna kadar tüm sevkiyatların tamamlanacağını sözlerine ekledi.

Putin daha önceki açıklamalarında ilk sevkiyat için 9 Temmuz tarihini işaretlemişti. Bugünkü sevkıyat açıklamaları, planın öne alındığını gösteriyor.

Ancak açıklama, Belarus Devlet Başkanı Aleksander Lukashenko’nun 25 Mayıs’ta kendi topraklarına nükleer silahların ulaştığına dair yaptığı açıklamayla çelişiyordu.

“caydırıcı” olması amaçlanıyor

Putin, 25 Mart’ta Lukashenko ile Belarus’ta taktik nükleer silahların konuşlandırılmasına ilişkin bir anlaşma imzaladı ve bunun Rusya’yı stratejik olarak yenmek isteyenler için “caydırıcı” olması gerektiğini söyledi.

Anlaşmanın imzalanması, Ukrayna’daki savaşın tırmanması korkusunu da beraberinde getirdi.

Putin daha önce Belarus’a gönderilen 10 uçağın bu silahları kullanmak üzere özel bir hangarda donatıldığını ve 1 Temmuz’a kadar tamamlanacağını söylemişti.

Rusya, Nisan ayının başından beri Belaruslu pilotlara nükleer silah kullanımı konusunda eğitim veriyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom