Polonya, doğu sınırını Belarus ve Rusya’dan gelen yük araçlarına kapattı

0

Polonya doğu sınırını Belarus ve Rusya’dan gelen yük araçlarına kapattı

Doğu sınırını Beyaz Rusya ve Rusya’dan gelen yük taşıtlarına kapatan Polonya’da İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan taslakta, karar gerekçesi olarak “kamu güvenliğinin sağlanması” gösterildi.

Kararın, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana tırmanan gerilimi daha da artıracağı tahmin ediliyor.

Varşova yönetimi daha önce Polonyalı gazeteci Andrzej Poczobut’un tutuklanması ve Polonyalı diplomatların Minsk’ten sınır dışı edilmesinin ardından Beyaz Rusya ile bazı sınır kapılarını kapatmıştı.

Bu arada Beyaz Rusya ve Rusya, Polonya’nın kararı hakkında henüz yorum yapmadı.

Beyaz Rusya daha önce Polonya’nın sınır kapılarını kapatma kararlarının mantıksız ve tehlikeli olduğunu söyleyerek Varşova’yı uzun gecikmelere neden olmak ve ikili anlaşmaları uygulamamakla suçlamıştı.

Varşova, Belarus’un ana müttefiki Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana Kiev’in en yakın destekçilerinden biri oldu.

Polonya-Belarus gerilimi

Polonya ayrıca Belarus’u Orta Doğu ve Afrika’dan insanları sınırdan geçirmeye çalışarak sınırda yapay bir göç krizi yaratmakla suçluyor.

Öyle ki Polonya İçişleri Bakanı Mariusz Kaminski, son yıllarda Belarus sınırında yaşanan göçmen krizini “toplu halde Avrupa’ya akın eden yasadışı göçmenlerin kullanıldığı siyasi amaçlı bir saldırı” olarak niteledi ve yeni bir göç yolunun Rusya’nın kontrolünde olduğunu söyledi. Rusya ve Beyaz Rusya’nın kontrolü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom