Panama yasadışı ticareti yapılan altı ton köpekbalığı yüzgeci ele geçirdi

0

Kurutularak ihraç edilmeye hazır hale geldiği söylenen yüzgeçler, Asya ülkelerinde bin dolara alıcı buluyor.

Panama’da Asya’ya giderken altı tondan fazla köpekbalığı yüzgeci bulundu. Güvenlik güçleri tarafından yapılan açıklamada, yasa dışı ticaretle ilgili olarak 5 kişinin tutuklandığı açıklandı.

Kurutularak ihraç edilmeye hazır hale geldiği söylenen yüzgeçler, Asya ülkelerinde bin dolara alıcı buluyor.

Geçen yıldan bu yana Panama, yılda 500 milyon dolar değerinde olduğu tahmin edilen köpekbalığı yüzgeci karaborsa ticaretini durdurmak için birçok uluslararası çabaya öncülük etti. Çalışma, nesli tükenmekte olan birçok köpekbalığı türünün korunmasına odaklanıyor.

Kasım 2022’de, 183 ülke ve Avrupa Birliği’nin katıldığı Nesli Tükenmekte Olan Türlerin Uluslararası Ticaretine ilişkin Panama Zirvesi’nde 54 köpekbalığı türünü daha korumak için bir karar kabul edildi.

“Cinsel İsteği Artırır”

Pew Çevre Grubu’na göre, her yıl 63 milyon ila 273 milyon köpekbalığı, çoğunlukla yüzgeçleri ve diğer parçaları için öldürülüyor.

Köpekbalığı yüzgeci çorbası, Doğu Asya’da bir incelik olarak kabul edilir ve genellikle pahalı düğünlerde ve ziyafetlerde yenir. Ayrıca Çin ve Japonya da dahil olmak üzere bazı ülkelerde yaşlanmayı yavaşlattığına, iştahı artırdığına, hafızaya yardımcı olduğuna ve cinsel dürtüyü canlandırdığına inanılıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket