Orta Asya’nın çarpıcı Charyn Kanyonu

0

Kartpostal programının yeni bölümünde güneydoğu Kazakistan’a gideceğiz.

Kartpostal programının yeni bölümünde güneydoğu Kazakistan’a gideceğiz. Ülkenin en büyük şehri olan Almatı’ya 200 kilometre uzaklıktaki Charyn Kanyonu’ndayız.

Burası görenlere Amerika Birleşik Devletleri’nin Arizona Eyaleti’nde bulunan ünlü “Grand Canyon”u anımsatıyor. Bu doğa harikası genellikle Büyük Kanyon’un küçük kız kardeşi olarak tanımlanır. Kale Vadisi olarak adlandırılan bu alandaki kaya oluşumları oldukça etkileyici, adeta insan yapımıymış gibi.

Kanyonun en önemli özelliği ulaşımının son derece kolay olmasıdır. Kanyonun tamamı araçlarla yukarıdan ya da aşağıdan yaya olarak gezilebilir.

Charyn Tabiat Parkı’nın yöneticisi Kutlukzhan Unusov, Charyn Kanyonu’nun 12 milyon yıl önce antik bir gölün çökmesiyle oluştuğunu söylüyor.

Kanyonun tortul kayaçları, mevsimden mevsime, gün doğumundan gün batımına değişen renk ve şekilleri ile ziyaretçilerine eşsiz bir deneyim sunuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket