Operanın karanlık sesleri: Bariton, bas bariton ve baslar

0

Teatral ve karmaşık karakterleri yorumlayan operadaki en derin erkek sesleridir. Üç efsane, Ludovic Tézier, Bryn Terfel ve Ferruccio Furlanetto bizi en derin ve en derin erkek sesleri, bariton, bas bariton ve kontrbas dünyasına götürüyor.

Teatral ve karmaşık karakterleri yorumlayan operadaki en derin erkek sesleridir. Üç efsane, Ludovic Tézier, Bryn Terfel ve Ferruccio Furlanetto bizi en derin ve en derin erkek sesleri, bariton, bas bariton ve kontrbas dünyasına götürüyor.

Göğüs sesi esas olarak derin sesler oluşturmak için kullanılır. Bariton ve baslar çoğunlukla göğüs sesinde şarkı söyler. Bu vokal zorluklarla ilgili değil, oynadıkları rollerle ilgili.

Operanın acı çeken karakterleri: Baritonlar

Tenor ve bas arasında, bariton en yaygın erkek sesi türüdür, ancak sıradan olmaktan uzaktır. Sıcak ve çok yönlü bir ses. Besteciler, dramatik bir boyut kattığı için bariton aralığını kullanır.

Ludovic Tézier, dünyanın en önemli baritonlarından biridir. Teatral ve güçlü bir sesi var.

Baritonların özelliklerini anlatan Tézier, “Romantik operalarda genellikle kötülüğün, felaketin ya da trajedinin kendisinden kaynaklandığı karakterdir. Bariton tam olarak onun yüzünden olmasa bile, olmasını sağlayan kişidir ve çoğu zaman biter. genellikle çok karanlık ve ıstıraplı karakterler ve sahnede oynamak ve yaratmak çok ama çok ilginç.” konuşur.

Bariton sesleri geleneksel olarak kötüler, tenorun aşk rakibi veya en iyi arkadaşı ve babalar için kullanılıyordu. Ne de olsa kadın başrolün aşık olduğu kahramanın rolü tenorlar tarafından üstlenildi.

Bariton rollerinin dramatik kapsamını genişleten ünlü İtalyan besteci Giuseppe Verdi idi. Verdi, unutulmaz karakterler yaratmasına izin verdiği için bariton sesin hayranıydı.

Tézier, metne, diksiyona ve kelimelerin anlamına çok önem verdiğini söylüyor: “Çünkü bu baritonun işi. Harika bir soprano veya tenor olduğunuzda, bazen bazılarında küçük bir numara yapmanız gerekir. o baş döndürücü aralığı elde etmek için ünlüler. Baritonun başka kaynakları, başka nitelikleri vardır. “Metni çok net bir şekilde aktarabilmek, bu niteliklerin en önemlilerinden biridir.”

Operada tanrılar, iblisler, hizmetkarlar: Bariton bas

Bir bas bariton, ses aralığında baritondan daha düşük bir seviye olan daha yoğun bir ses türüdür. Hem bariton hem de bas parçalarıyla muazzam bir ses!

Bas-bariton, daha geniş bir alçak perde aralığına sahip bir ses türüdür. Bas baritonlar genellikle bazı bas rollerini üstlenirler, ancak bariton ses aralığında daha da yükselebilirler.

Bas bariton, ona bu etkileyici aralığı veren bazı fiziksel özelliklere de sahiptir.

Londra’daki Royal Opera House’daki Jette Parker Sanatçı Programı’ndan şan eğitmeni Gary Coward, bas baritonların fiziksel özelliklerini listeliyor: kalın boyun. Her zaman muazzam bir güç veren ve ayrıca uzunlukları nedeniyle aralıklarla aşırı uçlar verebilen büyük ses tellerini ifade eder.”

İtalyan besteci Giacomo Puccini’nin epik operası Tosca’da, güçlü ve kötü bir polis şefi olan Scarpia, Tosca’ya karşı çaresiz bir arzu besler.

Scarpia, ünlü Galli bas-bariton opera yıldızı Bryn Terfel’in imza rollerinden biridir.

Opera dergisi L’Avant-Scène Opéra’nın genel yayın yönetmeni Jules Cavalié, Scarpia hakkında şunları söyledi: “Bas bariton çok koyu bir bariton ve genellikle bir kötü adam olarak gösteriliyor. Scarpia arketip bas bariton. O karanlığa sahip. Şehvetli … Kötülüğü temsil eden bu karakter.” konuşur.

Krallar, yüksek rahipler, iblisler: Bas

Bas sesleri, ses binasının alt katında bulunur. Bas, insan sesinin en düşük ses aralığıdır ve oldukça nadirdir. En kalın erkek sesi olarak bilinir.

Efsanevi İtalyan bas Ferruccio Furlanetto, yaklaşık elli yıldır sahnede karmaşık karakterleri canlandırıyor.

Furlanetto, “Bir bas sesi ayrıcalıklıdır çünkü tüm önemli bas rolleri yalnızca vokal rolleri değildir. Ayrıca yorumcu olmanız gerekir,” dedi. Diyor.

Bas seslerden bahseden Ses Eğitmeni Korkak şunları söyledi: “Derin sesleri olgunlukla ilişkilendirme eğilimindeyiz ve sesin yer altı mezarlıklarındaki bu derin gürleyen tonlar çok rahatlatıcı. Bir opera binasında canlı dinlediğinizde, kulağa öyle geliyor sarılın ve okşayın.” ifadelerini kullanın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom