Olimpiyatlara hazırlanan engelli sporcu Paris’te zorluklardan yakınıyor

0

Gelecek yıl Paris’te düzenlenecek Olimpiyat Oyunları’nda atletizmde yer almak isteyen eski hip-hop dansçısı Sejor, Paris ve çevresinde toplu taşıma araçlarında engellilerin yaşadıkları zorluklardan bahsetti.

35 yılı aşkın süredir dansçı olduğunu ve 13 yıl önce bir kazada bacağını kaybettiğini öne süren Sejor, engeline rağmen dans etmeye devam ettiğini söyledi.

[Fotoğraf: AA]


Dans ettikten sonra kendini atletizme adadı.

Birkaç yıl önce dansı bırakıp farklı bir branş olan atletizme yöneldiğini hatırlatan Sejor, Paris Olimpiyat Oyunları için tekerlekli sandalyesiyle kısa mesafe koşusuna hazırlandığını bildirdi. Sejor, yeni başladığı için şu anda 100-200 metre koştuğunu belirtti.

Fotoğraf: AA[Fotoğraf: AA]

Paris çevresinde toplu taşıma araçlarına engelli erişimi konusuna da değinen Sejor, Paris ve çevresinde toplu taşımadan sorumlu kuruluş olan RATP’den bir personelin banliyö trenine binmesi için çağrılmasını, bu personelin rampa koyması gerektiğini söyledi. engelli vatandaşın trene binebilmesi, inmek istediği istasyona başka bir çalışanın atanması.

Fotoğraf: AA[Fotoğraf: AA]

Tren durduğunda otomatik olarak açılan bir rampa olması gerektiğini belirten Sejor, metro için durumun daha da kötü olduğuna ve neredeyse hiçbir metro istasyonunun tekerlekli sandalye ile erişilebilir olmadığına dikkat çekti.

Birkaç yıl önce araba lehine toplu taşımayı kullanmayı bıraktığını söyleyen Sejor, her toplu taşıma istasyonuna asansör yapılmasından yana olduğunu kaydetti.

Fotoğraf: AA[Fotoğraf: AA]

Daha önce ABD, Norveç, Fas ve Benin’e gittiğini hatırlatan Sejor, “Tabii bir sorun olduğunda Fransa’ya kıyasla insanlar yardım edebiliyor. Fransa’da düştüğünüzde insanlar sizi terk ediyor.” dedi.

David Sejor, yaşadığı bir kazayı anlatırken, “Bir kez yürüyen merdivenden (toplu taşımada) düştüm. Kimse bana yardım etmedi” dedi. dedi.

Sejor, mağazalarda engellilere öncelik veren kasalara baktığında insanların engellinin ne olduğunu anlamak için kendisine tepeden baktığına dikkat çekerek, “Bilmiyorum ama Fransa’da engellilik rahatsız edici. .

Fotoğraf: AA[Fotoğraf: AA]

Paris Olimpiyat Oyunlarının yaklaştığını ve toplu taşımada hala bir anlam ifade etmediğini vurgulayan Sejor, “Öncelik toplu taşımayı düşünmek olur diye düşünüyorum.” ifadesini kullandı.

David Sejor, Fransa’nın engellilerin toplu taşımaya erişiminde 30 yıl geride kaldığını kaydetti.

Fransız kanunları, toplu taşıma ve kamusal alanlar dahil olmak üzere yaşamın çeşitli alanlarının engelli kişiler için erişilebilir olmasını şart koşuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom