Nahçıvan’ın efsaneleriyle ünlü sembolü: Yılandağ

0

Azerbaycan’ın Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nde yer alan efsaneleriyle ünlü Yılandağ, bu bölgenin en popüler turistik mekanları arasında yer alıyor. Efsaneye göre Büyük Tufan sırasında Nuh’un Gemisi bu dağa çarpmış ve yoluna devam etmiştir.

Yılandağ, Azerbaycan’ın Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nin simgelerinden biridir.

Orta çağda bu dağın eteğinde yaşayan insanlar varmış. Yılandağ, insanlar için her zaman gizemli bir yer olmuştur ve yöre halkı hakkında her türlü efsaneyi yazmıştır.

**Galina Polonskaya, Euronews: **”Burası yılan dağı olarak biliniyor. Efsaneye göre iyi insanlar ve kötü insanlar burada saklanmış ve yılanların saldırısına uğramış. Ancak yöre halkı dağda yılanların yaşamadığını söylüyor. “

Bir başka efsaneye göre de Nuh’un gemisi bir fırtına sonucu bu dağa çarpmış ve dağı ikiye bölmüştür.

**Veli Bakhshaliyev, Tarihçi: **”Efsaneye göre Nuh’un Gemisi Yılan’ın şeklini değiştirmiş ve o anda Nuh karaya yaklaştıklarını anlamış. Gemi batmıştı.”

Yılandağ’a yakın bir tepeden Bran’ın eşsiz manzarasını görebilirsiniz. Ancak önce iki bin basamaklı tarihi merdivenleri çıkmanız gerekiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket