Müziğin gücüyle hayatları değiştirmek: Perulu çocukların sesi Sinfonia por el Peru

0

Sinfonia por el Peru müzik eğitimi programının müzisyenleri, Lima’dan Salzburg’a olağanüstü bir yolculuğa çıktı. Sinfonía por el Perú, Peru’daki en dezavantajlı çocuklara bir enstrüman çalmayı veya bir koroda şarkı söylemeyi öğrenme fırsatı sunuyor.

Sinfonia por el Peru müzik eğitimi programının müzisyenleri, Lima’dan Salzburg’a olağanüstü bir yolculuğa çıktı.

Sinfonia por el Peru, Peru’nun en dezavantajlı çocuklarına bir enstrüman çalmayı veya bir koroda şarkı söylemeyi öğrenme fırsatı sunuyor.

Sinfonia por el Peru Gençlik Orkestrası’nda viyola çalan Gabriel Vera Correa, Lima’da yaşıyor. Bu 15 yaşındaki çocuk için hayat her zaman kolay olmadı ama müzik ona bir amaç verdi.

Gabriel, efsanevi Perulu tenor Juan Diego Florez tarafından başlatılan bir müzik eğitimi girişimi olan Sinfonia por el Peru’nun bir parçasıdır.

Program akademik performansı artırıyor

Dünyaca ünlü tenor Florez’in hedefi Peru’daki çocukların hayatını değiştirmek. Florez sık sık memleketini ziyaret eder ve neredeyse bir rock yıldızı gibi karşılanır.

Peru’daki binlerce çocuk, programın bir parçası olarak oluşturulan “nucleus” adı verilen çeşitli müzik okullarından birinde her gün düzenli olarak saatlerce prova yapıyor.

Son zamanlarda yapılan bir araştırma, programın yaratıcılığı, özgüveni ve akademik performansı önemli ölçüde artırdığını da gösteriyor.

Orkestranın flütisti Diana Espinoza da bunu bir üst seviyeye taşıyanlardan biri. 18 yaşındaki Diana, Lima Müzik Konservatuarı’nda (Universidad Nacional de Musica) yüksek lisans yapıyor. Geriye dönüp baktığında, Sinfonia’da öğrendiği önemli hayat derslerinin değerini anlıyor.

Salzburg Festivaline Yolculuk

Diana aynı zamanda çeşitli müzik okullarının yalnızca en iyilerinin bir arada performans sergilediği Sinfonia por el Peru Gençlik Orkestrası’nın da bir üyesidir.

Florez, orkestrayı en önemli klasik müzik festivaline olağanüstü bir yolculuğa çıkardı. Lima’daki Gran Teatro Nacional’deki konser, macera başlamadan önceki son provaydı.

Salzburg’a gelen çoğu müzisyen için bu Avrupa’ya ilk seyahatleri.

Peki Diana ve diğerleri, efsanevi Salzburg Festivali’nde sahne almanın baskısıyla nasıl başa çıkacak? Musica’nın bir sonraki bölümünde birlikte keşfedelim.

Devam ediyor…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku