Miyazaki’nin emeklilikten dönerek gizlice çektiği son filmi ‘How Do You Live?’ gösterime girdi

0

Vizyona girene kadar tanıtımı yapılmayan ve yapım süreci tamamen gizli tutulan filmin konusu hakkında herhangi bir bilgi sızdırılmadı.

Japonya’nın en başarılı animasyon ustalarından biri olan ve emekli olduğuna inanılan Hayao Miyazaki’nin son çalışması “How Do You Live?” Japonya’da yayınlandı.

Vizyona girene kadar tanıtımı yapılmayan ve yapım süreci tamamen gizli tutulan filmin konusu hakkında herhangi bir bilgi sızdırılmadı.

Japonya’nın en başarılı animasyon şirketlerinden biri olan Studio Ghibli’nin kurucularından 82 yaşındaki Miyazaki, 2013 yılında 2. Dünya Savaşı’nı kazandı. 2. Dünya Savaşı filmi ‘Rüzgar da Yükseliyor’ vizyona girdikten sonra emekli olduğunu açıkladı. Son filminden sonra emekli olup olmayacağı merak konusu.

Komşum Totoro, Prenses Mononoke ve Howl’s Walking Castle gibi animasyon başyapıtlarına imza atan animasyon ustası, ‘Ruhların Kaçışı’ filmiyle 2002’de Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Altın Ayı, 2003’te En İyi Animasyon Akademi Ödülü’nü kazandı.

Miyazaki tarafından tasarlanan film afişi, tek gözü gagasının altında olan kuş benzeri bir yaratığı tasvir ediyor. Gösterimin ardından Miyazaki hayranları “tipik bir Ghibli filmi” ile karşılaştıklarını ve Miyazaki’nin “harika dokunuşlarını” gördüklerini söylediler.

Filmin hikayesi İkinci Dünya Savaşı sırasında Japonya’da geçiyor. Mahito Maki adında bir çocuk, annesinin bir hava saldırısında trajik bir şekilde ölmesinin ardından Tokyo’dan ayrılır ve babasıyla birlikte kırsal bölgeye taşınır. Orada, annesinin ölümünün ve aile geçmişinin gizemini çözecek olan bir balıkçıl ile tanışır.

Film için resmi bir uluslararası gösterim tarihi henüz belirlenmedi. Ancak eserin uluslararası prömiyerini Eylül başında Venedik Film Festivali’nde yapacağına dair söylentiler var.

Film festivali kuralları genel olarak gösterilen filmlerin uluslararası prömiyerlerinin olmasını gerektirse de, bazı Japon yapımları için istisnalar yapılabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket