Meksika, işkenceyle suçlanan eski yetkilisinin iadesi için İsrail’e ikinci kez talepte bulundu

0

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya mektup gönderen Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, ceza soruşturma dairesi eski başkanı Tomas Zeron’un iadesi için ikinci kez yardım istedi.

Bu, Meksika hükümetinin 43 kayıp öğrenci vakası olarak bilinen olayda işkence yapmakla suçlanan eski bir İsrail kriminal soruşturma dairesi başkanının iadesini ikinci kez talep etmesi.

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’ya bir mektup göndererek, 2014-2016 yılları arasında Ceza Soruşturma Dairesi başkanı olan Tomas Zeron’un iadesi için yardım istedi.

Zeron, Meksika’nın güneybatısındaki bir protesto sırasında 2014 yılında 43 pedagoji öğrencisinin ortadan kaybolmasıyla ilgili ağır eleştirilen soruşturmaya öncülük etti.

Obrador yönetimi, Zeron’u tanıklara işkence etmek ve delilleri saklamakla suçluyor. Ayrıca Zeron’un soruşturmayı yürütmesine ilişkin soruşturmadan kaçmak için İsrail’e gittiğini iddia ediyor.

Daha önce suiistimal iddialarını reddeden Zeron hakkında konuşan cumhurbaşkanı, “İsrail hiçbir koşulda bir işkenceciyi koruyamaz” dedi.

Eylül 2021’de benzer bir iade talebinde bulunan Lopez Obrador, Meksika’daki Yahudi cemaatinin Zeron’u iade etme çabalarına destek vermesini beklediğini sözlerine ekledi.

Geçen yıl ağustos ayında 43 kayıp öğrenci vakası üzerine toplanan komisyon, olayın “devlet destekli bir suç” olduğunu belirten bir rapor yayınladı. Aynı zamanda, soruşturmayı yürüten başsavcı ve emekli general de tutuklandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket