Kırgızistan Cumhurbaşkanı Caparov, Kiril’den Latin alfabesine geçişe karşı

0

Kırgızistan Devlet Başkanı Sadir Çaparov, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra yeniden gündeme gelen ve Türkiye’nin de desteklediği “Latin alfabesine geçiş projesi”ne karşı olduğunu söyledi.

Kırgızistan’ın resmi Kabar haber ajansına konuşan Caparov, “Devlet dilinin Kiril alfabesiyle devam etmesi gerektiğine şüphe yok” dedi ve Latin alfabesine geçiş hakkında konuşmak için henüz çok erken olduğunu söyledi.

Eski Sovyet ülkesi Kırgızistan’da hassas bir konu olan Latin alfabesine geçiş tartışmaları zaman zaman gündeme geliyor.

Rusya’nın savaşın devam ettiği Ukrayna’da kullandığı söylemlere karşı temkinli davranan Kırgız hükümeti, ulusal bilinci güçlendirmeye çalışıyor: Rusça da ülkede resmi dil olarak kabul ediliyor.

Diğer Orta Asya ülkelerinde durum nedir?

Orta Asya Cumhuriyetleri ile yakınlaşmak isteyen Türkiye, bir süredir ‘ortak alfabe oluşturmaya’ çalışıyor.

Beş Orta Asya ülkesinden sadece Türkmenistan, Sovyetler Birliği döneminde Bolşeviklerin getirdiği Kiril alfabesini terk ederek Latin alfabesine geçmiştir.

Kırgızlar, Tacikler ve Kazaklar Kiril alfabesiyle yazmaya devam ederken, Latin alfabesine geçiş yapan Özbekler 30 yıldır her iki alfabeyi birlikte kullanıyor.

Rusçanın da resmi dil olduğu Kazakistan’da Latin harflerinin kullanımı da yaygınlaşıyor.

Latin alfabesine geçiş projesini defalarca eleştiren Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, bu konuda aceleye gerek olmadığını belirtmiş ve geçtiğimiz günlerde yaptığı bir konuşmada “Uğraşırken çok önemli bir hata yapmış olabilirdik” demişti. Bu sorunu olabildiğince çabuk çözmek için.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket