İspanya: Sosyalistler ‘hükümeti kurmak’ için ayrılıkçı Katalanlarla ‘af karşılığında’ anlaştı

0

İspanya seçimlerinde ikinci olan Sosyalist Parti, Katalan ayrılıkçılarla hükümet kurma konusunda tartışmalı bir anlaşmaya vardı.

REKLAM

İspanya’da Sosyalist Parti (PSOE), ayrılıkçı parti Junts per Catalunya (Katalonya Birliği) ile Başbakan Pedro Sanchez’in koalisyon hükümeti kurmasının önünü açabilecek bir anlaşma yaptı.

Brüksel’de konuşan PSOE organizasyon sekreteri Santos Cerdan, bunun “anlaşmazlığı çözmek için tarihi bir fırsat” olduğunu söyledi.

Euronews’in incelediği anlaşma taslağında taraflar, aralarındaki “derin farklılıklara” rağmen Junts’un af karşılığında Sanchez liderliğindeki hükümeti desteklemek için yedi sandalye vereceğini söylüyor.

Sanchez’in, Junts’un yedi milletvekiliyle birlikte 176 sandalyelik çoğunluk kriterini karşılayarak hükümeti kurması bekleniyor.

“Cezasızlıkla oy alışverişi yolsuzluktur”

İspanya’da muhafazakar muhalefet partileri ve yargı mensupları, Pedro Sanchez’in Katalan ayrılıkçılara af çıkarma planlarına yönelik eleştirilerini artırdı.

Katalonya’nın bağımsızlık hareketine katılan binlerce kişi için olası bir af müzakeresi yapılırken ülke genelinde gösteriler düzenlendi.

Muhalefet partileri Sanchez’i “zimmete para geçirme ve kötü yönetim de dahil olmak üzere suçları temize çıkararak hukukun üstünlüğünü baltalamakla” suçluyor.

Temmuz seçimlerinin galibi Halk Partisi’nin (PP) lideri Alberto Nunez Feijoo şunları söyledi: “Sanchez yolsuzluk yapıyor ve hukukun üstünlüğüne saygı duymuyor. Ceza almadan oy alışverişi yolsuzluktur.”

Sanchez’in liderliğindeki Sosyalist Parti anketlerde ikinci sırada yer aldı.

AB bilgi istedi

AB’nin adaletten sorumlu komiseri Didier Reynders, İspanyol bakanlara yazdığı bir mektupta, “çok sayıda vatandaşın” Komisyonla temasa geçerek “ciddi endişeler” nedeniyle olası af yasası hakkında daha fazla bilgi istediğini söyledi.

Buna yanıt olarak İspanya Cumhurbaşkanlığı Bakanı Felix Bolanos, af tasarısının parlamento gruplarının bir teklifi olduğunu söyledi.

Sanchez’in yeni hükümeti kurmak için 27 Kasım’a kadar süresi var, aksi takdirde Parlamento otomatik olarak feshedilecek ve Ocak ayında yeni seçimler yapılacak.

Katalonya’nın 2017’de İspanya’dan ayrılma girişimi başarısız oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket