İspanya, İsrailli ‘Pegasus casus yazılımla’ siyasilerin dinlenmesi skandalında davayı rafa kaldırdı

0

Başbakan Pedro Sanchez’in cep telefonu ve Savunma Bakanı Margarita Robles’e ait bir cihazın Pegasus casus yazılımı kullanılarak izlendiği ortaya çıktı.

İspanya Yüksek Mahkemesi, İsrail siber güvenlik firması NSO Group tarafından geliştirilen “Pegasus” adlı casus yazılımla Başbakan Pedro Sanchez ve bakanlar da dahil olmak üzere İspanyol politikacıların telefonlarının dinlenmesine ilişkin soruşturmayı reddetti.

Yüksek Mahkeme Yargıcı Jose Luis Calama, İsrail makamlarının işbirliği eksikliğinin “devlet güvenliğini tehlikeye atan” davayla ilgili soruşturmayı sürdürmeyi imkansız hale getirdiğini söyledi.

Milli İstihbarat Merkezi (CNI) müdürü Paz Esteban, Pegasus casus yazılımının ülkedeki üst düzey siyasetçilerin cep telefonlarını hacklemesiyle ilgili iki olay nedeniyle kovuldu.

Başbakan Pedro Sanchez’in cep telefonu ve Savunma Bakanı Margarita Robles’e ait bir cihazın da Pegasus casus yazılımı kullanılarak izlendiği ortaya çıktı.

Yargıç Calama, NSO Group CEO’sunun davada tanık olarak tanıklık etmesi için İsrail’e birkaç mektup gönderdiğini ancak yanıt alamadığını söyledi.

Bir mahkeme belgesini yorumlayan Yargıç Calama, “Bu sessizlik, İsrail’in hukuki işbirliğinden tamamen yoksun olduğunu açıkça gösteriyor. Bu da dört kez gönderilen talep mektubuna asla yanıt verilmeyeceğini düşündürüyor.” ifadesini kullandı.

Yalnızca İspanyol hükümetinin diplomatik hamlelerinin davanın ilerlemesine yardımcı olabileceği sonucuna vardıklarını kaydeden Calama, mektuba cevap verilene veya yeni kanıtlar ortaya çıkana kadar soruşturmanın rafa kaldırılacağını söyledi.

Adli tıp belgelerine göre Sanchez’in telefonunun Ekim 2020 ile Aralık 2021 arasında beş, Savunma Bakanı Margarita Robles’in telefonunun ise dört kez hacklendiği ortaya çıktı.

Hükümet her iki faaliyeti de yasa dışı ve yetkisiz müdahale olarak tanımlamıştı.

Benzer şekilde İspanyol ve İngiliz basını da Sanchez ve Robles’in duruşmasının arkasında Fas’ın olduğunu iddia etti.

Yine soruşturma belgelerine göre 19 Mayıs ile 21 Mayıs 2021 tarihleri ​​arasında Sanchez’in telefonundan 2,6 gigabayta kadar veri çıkarıldı.

İçişleri Bakanı Fernando Grande-Marlaska ve Tarım Bakanı Luis Planas’ın da telefonları hacklendi.

Madrid hükümeti, bakanların casusluğuyla ilgili ayrıntı vermedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom