İngiltere’de 2022’den sonra yeni binalarda elektrikli araç şarj istasyonları zorunlu olacak

0

İngiltere ekonomisinde üretim verimliliğini artırmaları gerektiğini söyleyen Johnson, “Bilime ve teknolojiye büyük bir yatırım yapmamız gerekiyor. Bu, pandemi sonrası ekonominin toparlanması için çok önemli.” cümleleri kullandı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 2022 yılından sonra ülkede yapılacak tüm konut, ticari ve diğer binaların inşaatlarında elektrikli araç şarj istasyonları kurulmasının zorunlu olacağını açıkladı.

12 Ekim’de sona eren Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Konferansı’nda (COP26) alınan kararların ardından Londra hükümeti, fosil yakıtlı araçların kullanımını sınırlandırmak ve sürdürülebilir enerjiye geçişi hızlandırmak için bir dizi karar aldı. kaynaklar.

Sonuç olarak, İngiltere’de iklim değişikliği sonrası çıkarılan mevzuat kapsamında her yıl 145.000 yeni elektrikli araç şarj istasyonu kurmayı hedefliyor.

Başbakan Johnson, COP26 zirvesinde kabul edilen bu yeni düzenlemenin sinyallerini verdi. Zirvede yaptığı konuşmada İngiltere’deki işadamlarına seslenen Johnson, yeni ev, süpermarket ve iş yeri gibi binalara elektrikli şarj istasyonları kurulması gerektiğini söyledi.

2030 yılına kadar İngiltere’de dizel, benzin ve LPG gibi fosil yakıt kullanan araçların üretimi durdurulacak. Elektrikli şarj istasyonlarına ilişkin yeni mevzuatın, bu hedefe ulaşılması ve 2050 yılına kadar “sıfır emisyon”a ulaşılması yolunda önemli bir adım olduğu kaydedildi.

Başbakan Boris Johnson, İngiltere’de elektrikli araç satışlarının şu anda yılda yüzde 70 arttığını belirterek, “Çok önemli bir adım attık. Şu anki halimizle devam edemeyiz. Ekonomimizi yeşil sanayi devrimine uyarlamalıyız. Ölçekleyeceğiz. Başbakan Boris Johnson, 2030 yılına kadar karbon yayan araçların üretimini artıracaklarını söyledi. Ülkelerinin çok daha erken durmasını istiyorlar” dedi.

İngiltere ekonomisinde üretim verimliliğini artırmaları gerektiğini söyleyen Johnson, “Bilime ve teknolojiye büyük bir yatırım yapmamız gerekiyor. Bu, pandemi sonrası ekonominin toparlanması için çok önemli.” cümleleri kullandı

İngiltere’de şu anda ülke genelinde 25.000 şarj istasyonu bulunuyor. İngiltere Rekabet ve Piyasa Düzenleme Kurumu’nun (CMA) Londra hükümetinin 2030 hedefine ulaşması için verdiği rakamlar pek gerçekçi değil. CMA, ülkedeki elektrikli şarj istasyonlarının sayısının bildirilenden en az 10 kat daha fazla olması gerektiğini söylüyor.

Türkiye’de durum nasıl?

Birincisi, Türkiye’de elektrikli araç şarjı için gereken altyapı zayıf. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi yoğun nüfuslu şehirlerde belirli bir bölge veya mahallede aynı anda yüzlerce aracın yüklenmesi elektrik şebekelerinin çökmesine neden olabiliyor.

Ayrıca Türkiye’de elektrikli araç satışları ve buna paralel olarak elektrikli şarj istasyonlarının sayısı da düşük. 2021 Mart sonu verilerine göre Türkiye’de geçen yıl sadece 312 adet elektrikli araç satıldı. 12 bin 402 adet hibrit otomobil satıldı.

2021 yılı itibari ile Eşarj, Sharz, Voltrun, ZES, Yeşil Güç Enerji, DMA ve G-Charge gibi firmaların kurduğu 2000’e yakın şarj istasyonu Türkiye’nin 81 ilinde hizmet veriyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket