IMF’den Fransa’ya bütçe açığı uyarısı: Kamu borçları dizginlenmeli

0

Fransa, Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) bir uyarı aldı. IMF, ülkenin bütçe açığının büyümemesi için 2023 yılına kadar kamu borcunun kontrol altına alınması gerektiğini vurguladı.

Fransa, Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) bir uyarı aldı. IMF, ülkenin borçlarının büyümemesi için 2023’ten itibaren kamu açığının kısılması gerektiğini vurguladı.

IMF, Rusya’nın savaşı nedeniyle gaz ve elektrik fiyatlarını donduran ülkenin, hane halkına para aktararak ve akaryakıt fiyatlarını düşürerek enerji fiyatlarındaki şokun ekonomik etkilerini hafiflettiğini vurgulayarak, maliyeti 2’den fazla olan bu önlemleri savundu. 2021-2022’de ekonomik çıktının yüzdesi yüksek bir maliyetle geliyor.

Bu nedenle IMF, hükümetin fiyat kontrollerini kademeli olarak kaldırması ve krizden en çok etkilenenlere yardım etmeye odaklanması gerektiğini vurguladı.

Fransız hükümeti, gelecek yıl bütçe açığını gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) %5’inde sabit tutmayı hedefliyor. Bununla birlikte, IMF Paris’e GSYİH’nın çeyrek puanlık bir mali sıkılaştırmayı tavsiye ederken, bunun kısmen daha hedefli enerji yardımı ile yapılabileceğini söylüyor.

“2. krize ve etkisi azalan salgına destek, Fransa’nın 2023 yılı için kamu bütçesini konsolide etmesi gerekiyor” başlıklı raporda, Paris’in bunun yerine bütçe açığının düşürülmesini 2024 yılına ertelediği vurgulandı.

IMF, orta vadede bütçe açığında azalma öngörerek, borç yükünün yeniden borç yükünü dengeleyecek seviyenin üzerinde kalacağını ve diğer Avrupa ülkeleriyle olan farkın açılacağını öngörüyor.

IMF, Fransa için 2022 büyüme tahminini %2,5 olarak korurken, 2023 için %0,75 olarak öngörüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket