İklim felaketinin önlenmesi için küresel ısınma 1,5 dereceyle sınırlanmalı | BM raporu

0

Olumlu gelişmelere rağmen, küresel sıcaklık artışını 1,5 santigrat derece ile sınırlamak için sera gazı emisyonlarının 2025 yılına kadar zirve yapması ve ardından hızla düşmesi gerekiyor.

Birleşmiş Milletler (BM) bünyesinde yer alan Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC), küresel sıcaklıktaki artışın 1,5 derece ile sınırlı kalmaması durumunda durumun “iklim felaketine” dönüşeceğini açıkladı.

IPCC Üçüncü Çalışma Grubu raporu, İklim Değişikliği 2022: İklim Değişikliğini Azaltmak, bugün 195 üye ülke tarafından onaylandı.

Rapora göre, 2010-2019 yılları arasında ortalama yıllık küresel sera gazı emisyonları insanlık tarihinin en yüksek seviyesine ulaşırken, emisyonlardaki artış hızı son yıllarda yavaşladı. İklim politikaları sayesinde enerji verimliliğinde düşüşler, yenilenebilir kaynakların kapasitesinde büyüme ve ormansızlaşma olmuştur. Rüzgar ve güneş enerjisi maliyetleri 2010’dan bu yana %85 oranında düştü.

Yaşanan olumlu gelişmelere rağmen, küresel sıcaklık artışını 1,5 santigrat derece ile sınırlamak için sera gazı emisyonlarının 2025 yılına kadar zirve yapması ve ardından hızla düşmesi gerekiyor.

Başta altyapı, enerji, ulaşım, demir-çelik, binalar ve imalat olmak üzere tüm sektörlerde küresel emisyonları 2030 yılına kadar %43 oranında azaltma fırsatları mevcuttur.

Rapora göre, küresel emisyonlarda keskin bir düşüş olmadan sıcaklık artışını 1,5 derece ile sınırlamak mümkün değil.

Dünya iklim değişikliğiyle mücadelede bir dönüm noktasında

Emisyonların 2030 yılına kadar neredeyse yarıya indirilmesi ve enerji sektöründe büyük bir dönüşüme ihtiyaç var. Aynı dönemde metan emisyonlarının en az üçte bir oranında azalması bekleniyor.

Emisyonlar yarı yarıya azaltılsa bile küresel sıcaklık artışının 1,5 dereceyi aşması kaçınılmaz ancak rapora göre artışın bu yüzyılın sonuna kadar bu seviyeye düşmesi bekleniyor.

IPCC Başkanı Hoesung Lee, raporla ilgili yaptığı değerlendirmede, dünyanın iklim değişikliği açısından bir dönüm noktasında olduğunu belirterek, “Şimdi vereceğimiz kararlar yaşanabilir bir geleceği garanti edecek. Küresel iklimi sınırlayacak bilgi birikimimiz ve yollarımız var.” değiştirmek”. ısıtma. Birçok ülkedeki politikalar, iklim eylemi ve pazar gelişmeleri cesaret vericidir. Bu adımları hızlandırabilir ve adil ve geniş bir şekilde uygulayabilirsek, emisyonları büyük ölçüde azaltabilir ve inovasyonu teşvik edebiliriz” ifadelerini kullandı.

Yenilenebilir enerjiye geçişin üç katına çıkması bekleniyor

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, dünyanın halihazırda bir iklim felaketine doğru ilerlediğini vurgulayarak, “Küresel sıcaklık artışının 1,5 derece sınırının iki katından fazlasına doğru gidiyoruz. Yakıtlara yeni yatırımlar Fosiller ahlaksız ve ekonomik çılgınlıktır. Dönüşüm” dedi. Fosil yakıtlardan yenilenebilir enerjilere yatırımın kaydırılmasını gerektiren yenilenebilir kaynaklara olan yatırımın üçe katlanması gerekiyor” dedi.

Guterres, raporun “küresel çalkantı” döneminde yayınlandığını belirterek, şunları söyledi:

“Dünyadaki eşitsizlikler emsalsiz. Salgından toparlanma şok edici derecede eşitsiz. Enflasyon artıyor. Ukrayna’daki savaş gıda ve enerji fiyatlarını rekor seviyelere çıkarıyor. Bu çerçevede, fosil yakıt üretimine yapılan artan yatırım yalnızca Ülkelerin bugün alacağı kararlarda durumu daha da kötüleştiren 1. derece, “5 derece hedefini veya tam tersini mümkün kılacak. Yenilenebilir enerjiye geçiş, sorunlu küresel enerji portföyünü eski haline getirecek ve bugün iklim değişikliğinin etkilerinden muzdarip milyonlarca insana umut verecek.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket