Hindistan’da yıkılan Babri caminin yerine inşa edilen Rama tapınağı ocakta açılacak

0

Hindistan’da Hinduların ve Müslümanların üzerinde hak iddia ettiği alandaki Babri caminin yıkılmasının ardından yerine yapılan Rama tapınağının 2024’ün başında açılacağı belirtildi.

Hindistan’da yıllarca süren tartışmaların ardından yıkılan Babri caminin yerine inşa edilen Rama tapınağı gelecek yıl başında hizmete açılacak. 

REKLAM

Uttar Pradeş eyaletinin Ayodhya şehrindeki Rama Tapınağı’nın ilk aşamasının aralık ayında tamamlanacağı belirtildi. 

Hindular, bölgenin ‘Tanrı Rama’nın doğum yeri olduğunu ve Müslüman Babürlerin 1528’de Babri camisini inşa etmesinden çok önce kendileri için kutsal olduğunu dile getiriyor.

2 bin kişi öldü

Hinduların ve Müslümanların üzerinde hak iddia ettiği ‘kutsal bölgeden’ dolayı şiddetli tartışmalar yaşandı.

Bir Hindu aşırı milliyetçi grubun 1992’de camiyi yıkması ülkede çoğu Müslüman yaklaşık 2 bin kişinin ölümüne yol açan isyanlara neden oldu. 

Hindistan Yüksek Mahkemesi 2019’da Hindular lehine karar vererek sitenin mülkiyetini onlara verdi. 

Tartışmalı Hindu tapınağının 5 Ağustos 2020’deki temel atma törenine Başbakan Narendra Modi de katıldı. 

Shri Ramjanmabhoomi Tapınağı İnşaat Komitesi başkanı Nripendra Misra, Modi’nin açılış törenine davet edildiğini söyledi. 

Yeni cami projesi

Mahkeme 30 Eylül 2020’de, Babri Camisi’nin 1992’de yıkılmasıyla ilgili çeşitli suçlardan yargılanan, aralarında iktidardaki Bharatiya Janata Partisi (BJP) üst düzey isimlerin de bulunduğu 32 kişinin beraatına karar vermişti. 

2021 yılında, yıkılan Babri Camisi’nin bulunduğu alana yaklaşık 25 kilometre uzaklıktaki Dhannipur köyünde yeni caminin temelleri atıldı. Caminin inşaatını yürütmek üzere Hint-İslam Kültür Vakfı (IICF) vakfı kuruldu.

Kutsal arazi için kampanya

Bir grup Hindu, Aralık 1949’da mabet içine Tanrı Rama ikonu bıraktı ve bunun bir mucize olduğunu yaydı. Hint yönetimi bölgeyi “tartışmalı arazi” ilan etti ve camiyi ibadete kapattı.

1980’lerde Dünya Hindu Konseyi (VHP) ve BJP, Ayodhya’da bulunan araziye sahip olmak adına kampanya yürütmeye başladı. 

REKLAM

1987’de devlet kanalında yayınlanmaya başlayan ve 18 ay devam eden Ramayana adlı dizide Tanrı Rama ve hikayesi anlatıldı. Dizide Tanrı Rama’nın, Babri Camisi’nin bulunduğu yere, Ayodhya Krallığı’na dönmesi gibi konular aktarıldı. 

Hindu Tanrı Üçlemesi’nde (Trimurti) yer alan Vişnu’nun yedinci bedenlenmesi (Avatar) olduğuna inanılan Rama, ülkedeki Hindularca en çok sevilen ve saygı gösterilen tanrılar arasında yer alıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket