Haftada dört gün çalışma araştırması: Verim azalmadı, çalışanlar memnun

0

Sonuç, Birleşik Krallık’ta çalışma günü sayısını haftada dört güne düşürmeye yönelik yeni bir çalışmadır. Bu pilot projede, diğer çalışmalarla benzer sonuçlar ortaya çıktı: üretkenlik sabit kalırken çalışan memnuniyeti önemli ölçüde arttı.

Sonuç, Birleşik Krallık’ta çalışma günü sayısını haftada dört güne düşürmeye yönelik yeni bir çalışmadır.

Bu pilot projenin sonuçları diğer çalışmaların sonuçlarıyla benzerdi: üretkenlik sabit kalırken çalışan memnuniyeti önemli ölçüde arttı.

Küçük yerel işletmelerden 2.900 kişiyi istihdam eden büyük işletmelere kadar Birleşik Krallık genelinde 61 işletmeyi kapsayan pilot çalışma, şimdiye kadar gerçekleştirilen en büyük ölçekli anketti.

Çalışma, “4 Day Week Global” tarafından Autonomy düşünce kuruluşu, 4 Day Week Campaign ve Cambridge Üniversitesi ve Boston College’dan araştırmacılarla işbirliği içinde yürütüldü.

Aynı araştırmacılar daha önce Amerika Birleşik Devletleri, İrlanda ve Avustralya gibi ülkelerde 33 şirket ve 1000’e yakın çalışanı kapsayan başka araştırmalar da yapmış ve benzer sonuçlara ulaşmışlardı.

Araştırmada ne gibi sonuçlar elde edildi?

Altı aylık çalışma kapsamında, herhangi bir ücret kaybı yaşanmadan çalışma haftası beş günden dört güne düşürüldü.

Duruşma sonucunda katılımcı firmalardan 56’sı haftanın dört günü çalışmaya devam etmeyi kabul etti. Bu şirketlerden 18’i uygulamadaki değişikliğin kalıcı olduğunu açıkladı.

Araştırma bulguları, şirketlerin çoğunluğunun tüm kuruluşlarda ortalama %1,4’lük bir gelir artışıyla iş performansını ve üretkenliği koruduğunu gösterdi.

Çalışanlar için stres, tükenmişlik, kaygı, yorgunluk ve uyku problemlerinin önemli ölçüde azaldığı gözlemlendi. Sürecin bir parçası olarak, hem zihinsel hem de fiziksel sağlıkta iyileşmeler oldu.

Üç günlük haftasonuna geçiş

Çevre danışmanı Tyler Grange, davaya katılan firmalardan biri.

Uygulamanın çalışanları üzerindeki etkilerini yakından takip eden şirket, çalışan mutluluğunun %14 arttığını ve çalışanların da %28’e göre daha az yorulduğunu tespit ettikten sonra işi haftada dört gün kalıcı hale getirme kararı aldı.

Şirketin CEO’su Simon Ursell, işverenlerin dört günlük çalışma haftasından korkmaktansa “kucaklamaları” gerektiğini söyledi.

Haftada dört gün çalışmanın zorluklarını aşabileceklerini ve bunun sonucunda elde edilebilecek birçok bütünsel faydayı ilk elden gösterebileceklerini söyleyen Ursell, “üç günlük hafta sonu” uygulamasına geçmek isteyen diğer şirketlere başvurduğunu açıkladı. tavsiyelerini ve deneyimlerini bilmek.

İşçi haklarında ‘büyük atılım’ olabilir

Araştırmayı yürüten kuruluşlardan biri olan 4 Day Week Campaign’in direktörü Joe Ryle, Birleşik Krallık denemelerinin sonuçlarının “büyük bir atılım”ın önünü açabileceğini düşünüyor.

Ryle, “Ekonominin çok çeşitli sektörlerindeki bu inanılmaz sonuçlar, haftada dört gün ücret kaybı olmadan çalışmanın gerçekten işe yaradığını gösteriyor. Bu uygulamayı ülke çapında yaygınlaştırmanın zamanı geldi,” dedi.

Araştırma bulguları, Birleşik Krallık Parlamentosu’ndaki bir etkinlikte milletvekillerine sunulacak.

Geçen ay, Güney Cambridgeshire Bölge Meclisi, uygulamayı haftada dört gün deneyen tüm İngiltere’deki ilk yerel yönetim oldu.

Bu değişikliğin ilk sonuçlarına göre personelin stres seviyesinin azaldığı ve hizmet sunumuna olumsuz bir etkisinin olmadığı görülmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom