Güney Kore, İran’a ait 6 milyar dolarlık fonu İsviçre’ye transfer etti

0

Güney Kore bankalarında yaptırımlar kapsamında dondurdurulan İran’a ait yaklaşık 6 milyar dolarlık varlığın transferi, ABD ile İran arasında tutuklu takası anlaşması kapsamında yapılıyor

Güney Kore basını, ülke bankalarında dondurulmuş olan İran’a ait varlıkların takas ve transferi için, yaklaşık 6 milyar dolar değerindeki fonun geçen hafta İsviçre merkez bankasına aktarıldığını duyurdu.

REKLAM

Yonhap Infomax’ın ismi açıklanmayan bir döviz piyasası kaynağına dayandırdığı haberine göre İsviçre Merkez Bankası, önümüzdeki beş hafta boyunca her gün yaklaşık 300 ila 400 milyar won’u (yaklaşık 220-300 milyon dolar) önce dolara sonra da euroya çevirmeyi planlıyor.

Güney Kore Maliye Bakanlığı’nın konunun hukuki ve diplomatik hassasiyeti sebebiyle yorumda bulunmayı reddettiği bildirildi.

İran ve Amerika Birleşik Devletleri, İran’da tutuklu olan beş Amerikan vatandaşının serbest bırakılması karşılığında İran’ın Güney Kore’de dondurulmuş haldeki varlıklarının Katar’da İran’ın erişebileceği bir hesaba gönderilmesi konusunda anlaşmaya vardı. 

Anlaşma kapsamında geçen hafta beş Amerikalının ev hapsine nakledildiği duyurulmuştu. Tutuklu Amerikalıların son aşamada ülkelerine dönmesi bekleniyor.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi geçen hafta yaptığı açıklamada serbest bırakılan varlıkların yerli üretimi arttırmak için kullanılacağını belirtmişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket