Fransa’da okullarda laiklik tartışması: Abaya dini bir sembol mü?

0

Fransa’da okullarda abaya tipi bir elbise giyilip giyilemeyeceği tartışılıyor. Fransa eğitim bakanı elbisenin laikliğe aykırı olduğunu söylerken, Fransız İslam Konseyi abayanın dini bir elbise olmadığını söylüyor.

Abaya adı verilen uzun, bol elbiselerin Fransa’da dini bir elbise olup olmadığı konusunda bazı tartışmalar var. Ülkenin laiklik yasalarına göre abayanın İslami bir elbise sayılması okullarda ve kamu kurumlarında giyilemeyeceği anlamına gelmektedir.

Geçenlerde ülkenin akademik bölgelerinin başkanlarıyla bir araya gelen Fransa Eğitim Bakanı Pap Ndiaye, onları okullarda laikliği uygulamada daha “katı” olmaya çağırdı.

Ndiaye, Kasım 2022’de gönderilen ve okullarda laiklik uygulamalarını detaylandıran yönergede abayanın da açıkça yer aldığını söyledi.

Fransa İslam Konseyi ise Pazartesi günü yaptığı basın açıklamasında, ferace benzeri bir elbise olan abayanın İslam’la dini bir bağının olmadığını söyledi.

Başta helal et ve cami inşası olmak üzere dini faaliyetlerin düzenlenmesi konusunda Fransız hükümetiyle birlikte çalışan konseyin açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Laik cumhuriyetimizde çarşafın ‘İslam’ın bir sembolü olduğuna karar veren otoriteyi sorgulama hakkımız var. Bizim için bu giysi dini bir sembol değil.” açıklamalarda bulundu.

Bu elbisenin dini değil kültürel bir sembol olduğunu savunan Konsey’den yapılan açıklamada, “Müslümanların çoğunlukta olduğu ülkelere gittiğinizde, bu ülkelerde yaşayan farklı inançlara sahip vatandaşların giydikleri kıyafetlerden ayırt edilemeyeceğini anlıyorsunuz. .” olarak devam etti.

Ndiaye’ye göre abaya gibi bir elbisenin dini bir sembol teşkil edip etmediğine okul yöneticileri karar verecek.

“Haziran başında kol şekilleri veya renkleriyle birlikte yüzlerce sayfalık bir katalog yayınlamayacağız.” Milli Eğitim Bakanı, “aile ile diyalog kurulamadığı durumlarda” dini kıyafet giydiğinin tespit edilmesi halinde yaptırım yetkisinin okul müdürlerinde olduğunu sözlerine ekledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom