Fransa’da emeklilik reformu krizi: 6 Haziran’da yeni gösteri düzenlenecek

0

Fransız sendikaları, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un emeklilik yaşını 64’e çıkarma kararına karşı 6 Haziran’da ülke çapında yeni bir protesto düzenleyeceklerini duyurdu.

Fransız sendikaları, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un emeklilik yaşını 64’e çıkarma kararına karşı 6 Haziran’da ülke çapında yeni bir protesto düzenleyeceklerini duyurdu.

Ortak bildiride, 6 Haziran eylem gününün amacının “tüm işçilerin sesini milletvekillerine duyurmak” olduğu belirtildi. Sendikalar, işçilerin çalışma koşullarını iyileştirmek için ortak öneriler üzerinde çalışacaklarını da açıkladı.

Milletvekilleri, muhalefetteki Liot partisinden milletvekillerinin sunduğu ve yeni yasayı yürürlükten kaldıracak bir yasa tasarısını önümüzdeki haftalarda tartışmaya hazırlanıyorlar.

Macron’un geçen ay imzaladığı reform yasasına aylarca süren protesto ve grevlere rağmen tepkiler sürüyor.

Kamuoyu yoklamaları, Fransız halkının büyük çoğunluğunun emeklilik yaşının yükseltilmesine karşı olduğunu gösteriyor.

1 Mayıs’ta emeklilik reformuna karşı protesto

Fransa’da 1 Mayıs Dayanışma ve Emek Günü’nde tartışmalı emeklilik reformuna karşı ülke çapında düzenlenen gösterilerde en az 200 sivil ve aktivist ile 406 polis yaralandı.

Fransa’da dün başkent Paris ve Lille, Toulouse Lyon, Nantes, Rennes ve Marsilya gibi birçok kentte emeklilik yaşını 2 yıl uzatan reforma karşı kitlesel gösteriler düzenlendi.

Yaralılara ilk yardım sağlayan Street-Medics Gözlemevi, gösterilere katılmayan siviller de dahil olmak üzere 30’u ağır olmak üzere yaklaşık 200 kişinin yaralandığını söyledi.

Street-Medics Watch, yaralı sayısının artabileceğini ve polisin attığı göz yaşartıcı gazdan 2.000’den fazla kişinin etkilendiğini söyledi.

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Fransız BFMTV kanalına yaptığı açıklamada, gösteriler sırasında 305’i Paris’te olmak üzere 540 kişinin tutuklandığını söyledi. Darmanin, eylemlere katılan 406 polis ve jandarmanın yaralandığını açıkladı.

Ülkenin en büyük sendika federasyonlarından biri olan Genel İşçi Sendikası (CGT), 1 Mayıs’ta Fransa genelinde 310 farklı yerde düzenlenen gösterilere 550.000’i Paris’te olmak üzere yaklaşık 2,3 milyon kişinin katıldığını kaydetti. İçişleri Bakanlığı, ülke genelindeki katılımcı sayısının 782.000 olduğunu bildirdi.

emeklilik reformu

Fransa’da 16 Mart’ta hükümetin emeklilik yaşının 62’den 64’e çıkarılmasını öngören yasa tasarısını oylamasız onaylamasının ardından kitlesel gösteriler patlak verdi.

Gösterilere sert tepki veren göstericiler ile polis arasında ülkenin birçok yerinde şiddet olayları yaşandı.

16 Mart’tan bu yana ülke genelindeki protestolarda 1000’den fazla kişi tutuklandı.

Muhalefet ve hükümetin reformun anayasal olup olmadığını belirlemek için başvurduğu Anayasa Konseyi, yasa tasarısındaki emeklilik yaşını 64’e çıkaran maddeyi onaylarken, 6 maddenin tamamını veya bir kısmını reddetti. Tasarı Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından imzalanarak Resmi Gazete’de yayımlandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket