Fransa’da elektrik fiyatlarına yüzde 10 zam yapılacak

0

Fransa’da elektrik fiyatları Ağustos’tan itibaren %10 artacak. Bu adım, tüketicileri daha ucuz ve daha çevre dostu seçenekler sunan alternatif tedarikçilere yönlendirmelidir.

Fransız hükümeti elektrik fiyatlarına Ağustos ayından itibaren %10 zam yapma kararı aldı.

Bir hükümet yetkilisi, bunun Şubat 2024’e kadar yapılacak tek zam olacağını kaydetti. Düzenlemeye tabi fiyatlar ile piyasa fiyatları arasındaki farkı azaltmak için artışın gerekli olduğunu belirtiyor.

Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Mayıs ayında Fransa’da elektrik fiyatlarına getirilen üst sınırın aşamalı olarak kaldırılacağını ve gelecek yılın sonunda sona ereceğini söyledi.

Hükümet, bu hareketin daha fazla tüketiciyi daha ucuz ve daha yeşil seçenekler sunan alternatif tedarikçilere geçmeye teşvik etmesini bekliyor.

Hükümet, yaklaşık 24 milyon hane veya pazarın %80’i için düzenlenmiş oranlar belirlerken, kalan %20’lik kısım alternatif sağlayıcılar tarafından sunulan piyasa fiyatlarından hizmet alıyor.

Avrupa’da elektrik fiyatları geçen yıl Ukrayna’daki savaş nedeniyle arttı.

Tüketiciler nasıl etkilenecek?

Hükümet yetkilisine göre, %10’luk artış bir hanenin aylık ortalama elektrik faturasına yaklaşık 9 avro ekleyecek. Dar gelirli aileler sosyal tarifelerden yararlanmaya devam edecek.

Düzenlemeye tabi fiyatları piyasa fiyatlarına yaklaştırmak için Şubat 2024’te yeni bir tarife formülünün uygulanacağını unutmayın.

EDF için sonuçları ne olacak?

Fiyat artışı, düşük karlılık ve yüksek borçla mücadele eden elektrik dağıtım şirketi EDF için de olumlu bir işaret olarak görülüyor.

Fransa’da Herkül projesi olarak bilinen plana göre EDF, biri nükleer enerjiye, diğeri yenilenebilir enerji ve hizmetlere odaklanan iki kuruluşa bölünecek.

Avrupa Komisyonu ve Fransız parlamentosunun onayını gerektiren plan, “EDF’nin kamu hizmeti misyonunu zayıflatacağı” gerekçesiyle muhalefetle karşılanıyor.

Fransa ve diğer ülkelerin elektrik faturası

Fransa, elektrik üretiminin yaklaşık %70’ini oluşturan nükleer enerjiye bağlı olması sayesinde Avrupa’daki en düşük elektrik fiyatlarından birine sahiptir.

Eurostat’a göre, 2020’nin ikinci yarısında Fransa’da ortalama ev elektriği fiyatı kilovat saat (kWh) başına 0,18 Euro iken Almanya’da 0,21 Euro, İspanya ve İtalya’da 0,23 Euro, yani 0,28 Euro oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom