Finlandiya Dışişleri Bakanı: Türkiye ‘evet’ diyecek ancak hızlı bir çözüm beklenmemeli

0

Finlandiya’nın Türkiye’ye NATO üyeliğinin onaylanması için gerekli garantileri vermeye hazır olduğunu belirten Haavisto, buna PKK’nın daha yakından izlenmesinin de dahil olduğunu söyledi.

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine ‘evet’ diyeceğine inandığını, ancak müzakerelerin beklenenden uzun süreceğini söyledi.

Finlandiya’nın Türkiye’ye NATO üyeliğinin onaylanması için gerekli garantileri vermeye hazır olduğunu belirten Haavisto, buna ülkedeki “PKK faaliyetlerinin yakından izlenmesinin” de dahil olduğunu söyledi.

Hedefe ulaşılacağını vurgulayan Haavisto, ancak hızlı bir çözüm beklenmemesi gerektiğini söyledi.

Haavisto, Finlandiya’nın Yle Uutiset haber kanalına verdiği röportajda, “Birkaç gün önce bu konunun günlerce konuşulacağını söylemiştim. Şimdi haftalarca konuşulacağını söyleyebilirim.” o ifadeleri kullandı

‘NATO zirvesinden önce çözüm bulunabilir’

Haavisto, müzakerelerin sonuçlandırılması için son tarih olarak Madrid’de NATO zirvesinin yapılacağı Haziran ayının sonunu gösterdi.

Dışişleri Bakanı Haavisto, Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile mevkidaşı Recep Tayyip Erdoğan arasında Cumartesi günü yaptığı bir telefon görüşmesinde Finlandiya’nın terörle mücadelede isteklilik gösterdiğini söyledi.

Haavisto, “Türkiye’ye kesinlikle böyle bir garanti verebiliriz. PKK Avrupa’da terör örgütü olarak kabul ediliyor ve Finlandiya topraklarında bir terör eylemine hazırlanmaması için üzerimize düşeni yapmamız önemlidir.” o ifadeleri kullandı

“Siyasi kararlar yargıyı etkilememeli”

Ancak Haavisto, Finlandiya’nın PKK üyelerini veya örgütle bağlantılı olduğu iddia edilen kişileri Türkiye’ye iade edemeyeceğini belirterek, “Hukuk devleti ilkesinin netleştirilmesinde fayda var. Siyasi kararlar yargının işleyişini etkilememeli. ”

Öte yandan Türkiye’ye yönelik genel bir silah ambargosu olmadığını belirten dışişleri bakanı, ambargonun vaka bazında uygulandığını belirterek, “Silahlarımızın bilgimiz dışında hiçbir savaşın parçası olmaması önemlidir. .” o ifadeleri kullandı

NATO üyelik sürecinde İsveç ile el ele gideceklerini söyleyen Haavisto, İsveç ve Finlandiya’nın Türkiye açısından farkının İsveç parlamentosunda Kürt milletvekillerinin bulunması olabileceğini söyledi. Haavisto, “Kürt olmak, PKK’yı desteklemek ve PKK için çalışmak demek değildir.” dedi. dedi.

Ekonomi ve Dış Politika Çalışmaları (EDAM) Direktörü Sinan Ülgen euronews’e Türkiye’nin asıl sorununun Finlandiya değil İsveç olduğunu söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom