Erdoğan’ın yeni kabinesi için kimlerin ismi geçiyor?

0

Hangi bakanlar yeniden milletvekili seçilecek? Kabinenin yeni isimleri kimler?

Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden cumhurbaşkanı seçilmesiyle birlikte, yürütmedeki diğer önemli isimlerin kim olacağı da gündemde.

Ankara’da Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay milletvekili seçilirken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy dışında mevcut kabinenin aday olmayan tüm bakanları TBMM’ye girdi.

Peki seçilen bakanlardan hangisi yeniden kabinede olacak? Kabinenin yeni isimleri kimler?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kesin seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından yeni kabineyi açıklaması bekleniyor.

“Bahçeli’nin tavrı belirleyici olacak”

AK Parti’nin kulislerine göre Cumhur İttifakı’nın ikinci partisi MHP’nin genel başkanı Devlet Bahçeli’nin tutumu, cumhurbaşkanı yardımcısı veya genel başkan yardımcılarının atanmasında belirleyici olacak. Bahçeli’nin genel başkan yardımcısı olarak MHP’den birini istemesi halinde Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici’nin de genel başkan yardımcısı olacağına inanılıyor. Destici milletvekili seçilmedi. Bir başka ittifak partisi olan Yeniden Servet Partisi’nin genel başkanı Fatih Erbakan da bu davada bir diğer genel başkan yardımcısı olarak anılıyor.

Lobicilere göre, Bahçeli ittifak partilerine yardım etmekten hoşlanmazsa veya “Gerek yok” derse, hem Destici hem de Erbakan yeni kabineye girebilir.

Bu durumda odak noktası, milletvekilliği görevinden istifa ederek yeniden cumhurbaşkanı yardımcısı olduğunu onaylayan Fuat Oktay’dır. Başkanvekili olarak anılan bir diğer isim de milletvekili seçilen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar. Bu durumda milletvekilliğinden istifa etmesi beklenen Akar, savunma ve güvenlik politikalarından sorumlu tutuluyor.

Yeni kabine ile ilgili merak edilen sorulardan biri de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bu görevde kalıp kalmayacağı. Bu olayda belirleyici ismin Devlet Bahçeli olacağı ve Bahçeli’nin Soylu’nun görevde kalması konusunda ısrar etmesi halinde görevine devam edebileceği söyleniyor.

Hakan Fidan’ın adı İçişleri Bakanlığı’na gidiyor

Soylu’nun devam etmemesi halinde İçişleri Bakanı olarak adı sıkça Dışişleri Bakanlığı olarak anılan MİT Başkanı Hakan Fidan’ın atanabileceği vurgulanıyor. Meclis Başkanlığı veya AK Parti grup başkan vekilliği için de Soylu’nun adı geçiyor. İçişleri Bakanlığı genel merkezi için öne çıkan bir diğer isim ise daha önce bu görevi yürüten Efkan Ala.

Kabineyle ilgili bir diğer soru ise Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin göreve devam edip etmeyeceği. Milletvekili seçilen Nabati’nin görevine devam etmeyeceği tahmin edilirken, bu görevi yürüten Mehmet Şimşek’in alacağı kararın yeni Hazine ve Maliye bakanının belirlenmesinde belirleyici olacağının altı çizildi. Mehmet Şimşek’in yeni kabinede bakan olarak göreve başlamaması halinde Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu’nda yer alacağı kesinlik kazanıyor.

Milletvekili adayı olmayan Turizm ve Kültür Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un aynı görevde yeniden kabineye katılması tahmin edilirken, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın yerine AK Parti Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkan Yardımcısı Ömer Ileri’nin atanması bekleniyor. .

Lobicilere göre AK Parti listelerinden seçime gidip Meclis’e dört milletvekili gönderen bir HÜDA PAR üyesinin kabinede olması veya başka bir görev alması zor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket