Down sendromlu ilk Barbie bebeği çıktı

0

Çocuk tasarımı çalışmalarının ABD Ulusal Down Sendromu Derneği (NDSS) ile yakın işbirliği içinde geliştirildiği iddia edildi.

Popüler oyuncak üreticisi Mattel, Down sendromlu ilk Barbie oyuncak bebeğini piyasaya sürdüğünü duyurdu.

Şirketten yapılan açıklamada, “Down sendromlu Barbie bebek, oyun yoluyla tüm çocuklara daha fazla hikaye için ilham vermeyi hedefliyor” dedi.

Çocuk tasarımı çalışmalarının ABD Ulusal Down Sendromu Derneği (NDSS) ile yakın işbirliği içinde geliştirildiği iddia edildi. Down sendromlu İngiliz model Ellie Goldstein reklam kampanyalarında yer aldı.

“Down sendromlu bir Barbie’ye sahip olduğum için çok mutluyum” diyen Goldstein, bebeği görünce etkilendiğini sözlerine ekledi.

Çeşitliliğin önemli olduğunu söyleyen Goldstein, “Çünkü insanların dünyada benim gibileri daha çok görmesi ve saklanmaması gerekiyor” diyerek sevincini paylaştı.

Tarihe ilk Down sendromlu model olarak geçen Goldstein, Gucci Beauty ve Nike gibi markaların uluslararası kampanyalarında yer aldı.

NDSS ile yapılan istişarelerin ardından, Barbie’nin Down Sendromu farkındalığıyla ilişkilendirilen sarı ve mavi renkleri ve sembolleri, Down Sendromlu kadınları daha iyi yansıtacak şekilde yeni bir yüz ve vücut şekli ve kabarık kollu elbisenin deseninde kelebekler ile tasarlandı.

Down sendromlu kadınları “daha iyi yansıtmayı” hedeflediklerini söyleyen Mattel, “Yeni yüz şekli daha yuvarlak, daha küçük kulaklar ve daha düz bir burun köprüsüne sahip. Genellikle Down sendromlu kişilerde görülen benzersiz bir özellik. Bir çizgi var.” açıklama yaptı.

NDSS’ye göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 772 bebekten biri, her yıl yaklaşık 5.100 bebek olan Down sendromlu olarak doğuyor.

Fashionista Serisi nedir?

“Barbie” denilince akla ilk gelen sarı saçlı, mavi gözlü ve pembe dudaklı narin bir oyuncak bebektir. Fakat zamanla çeşitli ten renkleri ve saç modelleri Barbie markasına eklenmiştir.

Fashionistas serisinde ise ilk kez bebeğin bedeni değişti. 7 ten rengi, 24 saç modeli ve 22 göz rengine ek olarak seride 4 farklı vücut tipi bulunuyor. Bunlardan biri de Barbie’nin “orijinal” vücut tipi.

Fashionistas 2023 serisi ayrıca diş telleri, işitme cihazları, protezleri ve tekerlekli sandalyesi olan bir Barbie içerir.

Mattel, Down sendromlu yeni Barbie’nin bu yaz ve sonbaharda mağazalarda bulunacağını ve hemen çevrimiçi olarak satın alınabileceğini söylüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket