Deprem sonrası yabancı turistlerin Türkiye’ye ilgisi devam ediyor

0

Turizm sektörü ülke ekonomisi üzerinde önemli bir ağırlığa sahiptir. Her geçen yıl artan bir ağırlık.

Dünyanın en çok ziyaret edilen ülkelerinden biri olan Türkiye, tarihi ve kültürel mirasıyla dünyanın her yerinden turist çekmektedir.

Güneydoğusunu vuran yıkıcı deprem nedeniyle zor günler geçiren ülke, bu dönemde hayati önem taşıyan turizmi her zaman olduğu gibi ayakta tutmaya çalışıyor.

Turizm sektörü ülke ekonomisi üzerinde önemli bir ağırlığa sahiptir. Her geçen yıl artan bir ağırlık.

Hükümet tarafından yayınlanan son verilere göre Türkiye, 2022’de %71’lik keskin bir artışla 51 milyondan fazla turisti ağırladı.

Bu durum gelirlere doğrudan etki etmektedir. 2022 yılında bir önceki yıla göre %53 artışla 46 milyar dolar turizm geliri elde edildi. Bu, 38,9 milyar dolarla son rekor olan 2019’un rekorunu kıran bir rakam.

Turizm, Türk ekonomisini destekleyen tek sektör olmasa da kesinlikle önemli bir rol oynuyor.

Ülkeyi sarsan depremlerin ardından yabancı turistler Türkiye’nin seyahat etmenin güvenli olup olmadığını merak etmeye başladı.

Türkiye yaklaşık 800 bin kilometrekare (tam olarak 783 bin 562 kilometrekare) yüzölçümü ile büyük bir ülke. İstanbul, Antalya, Muğla, İzmir, Kapadokya ve Konya gibi ülkenin önemli turizm merkezleri deprem bölgesinin dışında yer almaktadır.

Depremin merkez üssüne bin kilometre uzaklıktaki İstanbul’da, depremde hayatını kaybedenler için yas tutularak hayat devam ediyor.

Sadece geçen yıl 16 milyon yabancı turisti ağırlayan metropol, bu yıl da ziyaretçilerini ağırlamaya hazır.

Yabancı turistler rezervasyonlarını devam ettirme kararı aldı.

Deprem öncesi yerlerini ayırtan turistler, İstanbul’da rezervasyonlarını iptal etmedi.

İstanbul’da tanıştığımız İspanyol turist Marian Catalan da rezervasyonunu yaptıranlardan biri.

“Evet biraz kararsızdım. Ama her şeyi önceden ayarlamıştık ve deprem bölgesinden bin kilometre uzakta olması içimizi rahatlattı. Burası güvenli bir ülke ve kesinlikle geri dönmek istiyoruz. Biz çok sevdik.” ” diyor.

Her şeye rağmen gezisini iptal etmeyenlerden biri de İngiliz turist Debbie Still.

Yine de bu zor dönemde Türkiye’ye seyahat etmenin öneminin altını çiziyor: “Buraya geleli 24 saat bile olmadı ama şimdiden çok sevdik. Harika bir yer. Türk insanı çok kibar, çok cana yakın. Bugün insanların Türkiye’ye gelmemesini istiyoruz, her zamankinden daha fazla gelmelisiniz!

Korkunç depremden etkilenen bölgeler dışında Türkiye’de seyahat etmek güvenlidir. Ülkenin belli başlı havayolları ve uluslararası havaalanları normal şekilde çalışmaya devam ediyor. Havas Voyages ve Selectour’un başkanı Laurent Abitbol gibi uzmanlar da bunun altını çiziyor:

“İptal olmadı, gidebiliyor. Depremin Türkiye’deki turistik yerlerden bin kilometre uzakta olduğunu bilmek gerekiyor. Rezervasyonlarda düşüş olmadı. Her gün Türkiye’ye gitmek için kayıt yaptıran yüzlerce müşterimiz oluyor. Türkiye’de seyahat etmeye devam etmek çok önemli.”

Turizm 2023’te pandemi öncesi seviyelere dönmek üzere ve ülke bu yönde devam etmek istiyor.

birkaç veri

  • 2022 yılında Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısı bir önceki yıla göre %71 artarak 51 milyon 387 bin 513’e ulaştı.
  • Türkiye’nin turizm gelirleri bir önceki yıla göre yüzde 53,4 artarak 46,284 milyon 907 bin dolara çıkarak, 2019’da pandemi öncesi rekor seviye olan 38,9 milyar doları geçti.
  • Yaklaşık 46,3 milyar dolarlık rekor turizm geliriyle ülke, 2019’daki salgın öncesi seviyelere göre %19’luk önemli bir artış gördü.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket