Danimarka’da Kur’an-ı Kerim ve Türk bayrağına saldırı

0

Danimarka’daki Patrioterne Gar Live (Patriots Live) adlı kenar grubun bir İslam düşmanı ve aşırı milliyetçi bir üyesi, Kopenhag’daki Türk büyükelçiliği önünde yine Türk bayrağına ve Kuran’a saldırdı.

İslam karşıtı pankartlar açan, İslam’a hakaret eden sloganlar atan ve Türk bayrağına saygısızca saldıran provokatör, bu anları Twitter hesabından canlı paylaştı.

Türkiye’de cumhurbaşkanı ve 28. dönem milletvekilliği genel seçimi kapsamında Danimarka’da dün oy verme işlemi başlarken, oy kullanmak için büyükelçiliğe gelen Türk seçmeni bu provokasyona tepki gösterdi.

Türk vatandaşlarından biri, yerden Türk bayrağını çekerek provokatörü uyardığı sırada Danimarka polisinin müdahalesiyle karşılaştı.

Polis, Türk vatandaşlarını “bu provokasyona karışmamaları” konusunda uyarırken, provokatör çevresinde önlem almaya devam etti.

Oy vermeye gelen Türk vatandaşlarının çoğu, böyle bir eylemin kabul edilemeyeceğini ve yapılmasının doğru olmadığını söyleyerek provokatöre sözlü tepki gösterdi.

Provokasyon sırasında herhangi bir şiddet olayı yaşanmamasına rağmen Danimarka yetkililerinin Kopenhag’daki Türk büyükelçiliğine önceden haber verdiği ve gerekli güvenlik önlemlerini aldığı iddia edildi.

Gösterinin ardından Türkiye’nin tepkisi, uyarıları ve beklentileri Danimarka makamlarına iletildi.


Türkiye saldırılara tepki gösterdi

İslam karşıtı ve aşırı milliyetçi Payrioterne Gar Live grubu, 24 ve 31 Mart’ta Kopenhag’da ve 14 Nisan’da Danimarka’da Türk büyükelçiliği önünde Kuran’a ve Türk bayrağına saldırdı.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı bu saldırıları kınadı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Danimarka’da kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’e ve şanlı bayrağımıza yönelik alçakça saldırıyı bir kez daha kınıyoruz. Tüm uyarılarımıza rağmen özgürlük bahanesiyle bu alçakça saldırılara izin verilmesi kabul edilemez. ifade.” ifadeler yer almıştır.


Aşırı sağcı Paludan Kuran’ı yaktı

Danimarka’da aşırı sağcı Sıkı Yön (Stram Kurs) partisinin lideri Rasmus Paludan, 27 Ocak’ta Kopenhag’daki Türk büyükelçiliği önünde ve Kopenhag’da bir cami yakınında Kuran-ı Kerim yaktı.

Kalabalık polis koruması altında gerçekleşen protestolarda Paludan’a kimsenin yaklaşmasına izin verilmedi.

Paludan’ın provokasyonuna Türkiye Cumhuriyeti makamlarından tepki geldi.

18 Nisan’da İstanbul Barosu No. 2, Kopenhag polisine Paludan hakkında suç duyurusunda bulundu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom