BM: Her yıl denizlerden 6 milyar ton kum çıkarılıyor; biyolojik çeşitlilik tehlikede

0

BM, her yıl deniz ve okyanuslardan yaklaşık altı milyar ton kum ve diğer tortuların çıkarıldığını belirterek, bunun biyolojik çeşitlilik ve kıyı toplulukları üzerindeki yıkıcı etkisi konusunda uyarıda bulundu.

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), okyanus ve denizlerden her yıl altı milyar ton kum çıkarıldığını ve sığ deniz madenciliği faaliyetleri ile dip taramalarının çevresel etkilerinin endişe verici boyutlara ulaştığını açıkladı. 

REKLAM

Deniz ortamlarından kum çıkarılmasına ilişkin ilk küresel veri platformu Marine Sand Watch’u başlatan UNEP’in başkanı Pascal Peduzzi, “Marine Sand Watch okyanuslardaki kum, kil, silt, çakıl ve kaya tarama faaliyetlerini takip etmek ve izlemek için yapay zeka kullanıyor. Alınan sonuçlara göre her yıl yaklaşık 50 milyar ton kum ve çakılın dört ila sekiz milyar tonu okyanus ve denizlerden geliyor.” dedi.

Bunun her yıl ortalama altı milyar tona ya da her gün bir milyondan fazla damperli kamyona eşdeğer bir miktara tekabül ettiğinin altını çizen UNEP Başkanı, Toplumumuz bir inşaat malzemesi olarak kuma tamamıyla bağımlı” yorumunda bulundu.

biyolojik çeşitliliğin yanı sıra su bulanıklığı ve gürültünün de deniz memelilerini olumsuz etkilediğine dikkat çeken UNEP Başkanı, ellerine ulaşan verilerin henüz sadece yarısını işleyebildiklerini, 2020-23 rakamlarını bu yılın sonuna kadar yayınlamayı hedeflediklerini ifade etti.

Ancak Peduzzi, bu faaliyetlerin yavaşlamadığının, aksine “devasa boyutlara ulaştığının” şimdiden açık olduğunu da sözlerine ekledi.

Kum çıkarma gemilerini deniz tabanlarını temizleyen ve sterilize eden dev vakumlar olarak tanımlayan Peduzzi, bunun okyanus mikro organizmalarının yok olmasına yol açtığı ve biyolojik çeşitliliği tehdit ettiği uyarısında da bulundu.

BM, yeni platformun sunacağı rakamların sektörde farkındalık yaratmasını ve işletmeleri daha çevre dostu bir yönde hareket etmeye ve çıkarma uygulamalarını iyileştirmeye zorlamasını umuyor.

Dip tarama teknikleri için uluslararası kurallar getirilmesi çağrısında bulunan UNEP, ayrıca, sahillerin kıyı direnci, çevre ve ekonomiler için oynadığı önemli rol nedeniyle sahillerden kum çıkarılmasının yasaklanmasını tavsiye ediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket