Ben-Gvir, Yahudi yerleşimcilere ‘kötü davrandıkları’ gerekçesiyle polis şeflerine kızdı

0

İsrail ordusu, polisi ve iç güvenlik teşkilatının başkanları Cumartesi günü yerleşimcilerin eylemlerinin “milliyetçi terörizm” anlamına geldiğini söyledi.

İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Ben-Gvir, Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimcilere karşı “toplu ceza” olarak nitelendirdiği güvenlik gücü liderlerine sert tepki gösterdi.

Aşırı sağcı bakanın bu tepkisi, Batı Şeria’da artan şiddet olaylarına karşı hükümet ile güvenlik kuruluşları arasındaki gerginliğin yeni bir yansıması olarak yorumlandı.

Hamas’ın silahlı saldırısının ardından dört İsraillinin öldürülmesinin ardından, İsrailli yerleşimcilerin Filistin kasabalarına ve köylerine yönelik saldırıları uluslararası kınamalara ve ABD’nin tepkisine yol açtı.

İsrail ordusu, polisi ve iç güvenlik teşkilatının başkanları Cumartesi günü yerleşimcilerin eylemlerinin “milliyetçi terörizm” anlamına geldiğini söyledi.

Başbakan Binyamin Netanyahu’nun koalisyon hükümetinin aşırı sağcı üyeleri, Yahudi yerleşimciler ile Filistinli militanlar arasında karşılaştırma yapmayı reddederek hızlı tepki verdiler.

Milli Güvenlik Bakanı Ben-Gvir, polisin Ateret yerleşim yerinin kapılarını kapatarak bölgeye giren ve çıkanları izlemesine tepki gösterdi.

Aşırı sağcı bakan, “Atet yerleşim yerinin kapıları neden kapatıldı?” diye sordu. ve “Bölgedeki bir İsrailli yerleşimci neden taciz edildi?” Polisten konuyu aydınlatmasını istedi.

Polis şefini, Ben-Gvir’in “herhangi bir yasa ihlaline karşı” olduğu, ancak yerleşimcilerin “toplu cezalandırılmasını” kabul edemeyeceği konusunda uyardı.

İsrail ordusu, Ümmü Safa köyünde “şiddetli çatışmaya” karıştığından şüphelenilen bir askeri tutukladığını duyurdu.

Netanyahu, Batılı ülkelerin aşırı milliyetçi ortakları hakkındaki endişeleri yatıştırma çabalarına rağmen, yerleşim inşasına devam etme kararıyla ABD’yi zor durumda bırakmıştı.

Batı Şeria, Doğu Kudüs ve Gazze’de bir Filistin devleti kurmayı amaçlayan ABD barış görüşmeleri 2014’te başarısız olmuştu.

Çoğu ülke, İsrail’in 1967 savaşı sırasında ele geçirdiği topraklara inşa ettiği yerleşim yerlerini yasa dışı buluyor, İsrail ise buna karşı çıkıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket