Azerbaycan: Şeki sarayında göz kamaştırıcı Şebeke işçiliği

0

Kartpostalın bu bölümünde Azerbaycan’daki Şeki Han Sarayı’nı ve sarayın aşağı yukarı hareket ettirilebilen, küçük ahşap detayların uygulandığı pencerelerini görebilirsiniz…

Kartpostalın bu bölümünde Azerbaycan’daki Şeki Hanları Sarayı’nı ve sarayın aşağı yukarı hareket ettirilebilen, küçük ahşap detayların uygulandığı pencerelerini göreceğiz.

Azerbaycan hakkında bilmeniz gerekenler

  • Azerbaycan; İran, Ermenistan, Gürcistan ve Rusya ile sınırı olan 86 bin kilometrekare alana sahip bir ülkedir.
  • 10 milyona yakın insanın yaşadığı ülkede Azerice ve Rusça konuşuluyor.
  • Başkenti Bakü’dür. Ortalama yaşam süresi kadınlarda 74, erkeklerde 68’dir.
  • Azerbaycan petrol ve petrol ürünleri ihraç etmektedir.

Saray, 1783-1795 yılları arasında Şeki şehrinde Muhammed Hasan Han tarafından yaptırılmıştır.

Doğu ve batı yüzeyleri ahşap olan sarayın yapımında yanık tuğla ve bordür taşları kullanılmıştır. Cephenin tüm alanlarında yatay ve dikey geometrik işlemeler uygulanmıştır.

Bu pencerelerde yani ağlarda her metrekarede 14.000 parça çivi kullanılmadan birleştirildi. Bu özel işçilik, kuşkusuz büyük bir sabır gerektiren kakma sanatının inceliğini ve yaratıcılığını gerektirmektedir.

İpek Yolu zamanında Azerbaycanlı tüccarlar bu sarayın yapımında kullanılan vitrayları İtalya’dan satın almış, karşılığında baharat ve ipek vermişlerdir.

Tofig Rasulov, ağ yöneticisi: “Bir metrekareyi yapmak 6 ay sürüyor. Tek parçada bir milimetre hatası yaparsanız, şimdiye kadarki tüm emekleriniz boşa gider. Han Sarayı’ndakileri yaparken bir çeşit cımbız kullanmışlar ve 2 yıl sürmüş.

Izgara aslında ışık gibidir. İlk bakışta çok zayıf ve kırılgan görünse de zamanla daha dayanıklı ve dayanıklı hale gelir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket