Avrupa Parlamentosu, üç önemli iklim yasasında anlaşamayınca ‘kaos’ çıktı

0

Avrupa Parlamentosu (AP) tarafından oylanan üç temel iklim yasasının siyasi anlaşmazlıklar nedeniyle reddedilmesi tartışma yarattı. Mecliste olağandışı iddialara, yuhalamalara ve yuhalamalara yol açan anlaşmazlığa konu kanun tasarılarının üçü de yeniden görüşülmek üzere komisyona havale edildi.

Avrupa Parlamentosu (AP) tarafından oylanan üç temel iklim yasasının siyasi anlaşmazlıklar nedeniyle reddedilmesi tartışma yarattı. Mecliste olağandışı iddialara, yuhalamalara ve yuhalamalara yol açan anlaşmazlığa konu kanun tasarılarının üçü de yeniden görüşülmek üzere komisyona havale edildi.

Avrupa Birliği’nin Emisyon Ticaret Sistemi (ETS) reformuna ilişkin oylama sırasında anlaşmazlıklar çıktı. Sosyal İklim Fonu taslakları ve karbon sınırı düzenleme mekanizmaları üzerinde tartışmalar devam etti.

ETS reformu oylamasında beklenmedik sonuç

En enerji yoğun endüstriler tarafından salınan sera gazlarının fiyatını sabitleyen ve AB’deki en iyi yapılandırılmış düzenlemelerden biri olan ETS, fosil yakıtların kullanımını kademeli olarak ortadan kaldırmak ve yenilenebilir enerji kullanımını teşvik etmek için önemli bir araç olarak görülüyor. enerji kaynakları.

Avrupa Parlamentosu Üyeleri bir süredir ETS reformu üzerinde çalışıyorlar. ETS reformu kapsamındaki bazı değişiklikler, bir ön rapor taslağı halinde parlamentonun çevre komitesine sunulmuştur. Bu değişiklikler arasında karayolu taşımacılığı ve binalardan kaynaklanan emisyonları hedeflemek için yeni bir ETS’nin oluşturulması yer aldı. Ancak, birçok milletvekilinin bu yeni sistemin aileleri daha fazla sıkıntıya sokabileceği endişesini dile getirmesinin ardından, özel binaların ve özel ulaşımın 2029 yılına kadar sistemden muaf tutulmasına karar verildi.

Rapor, Çevre Komitesi’nden önemli destek gördü. Genel kurulda da aynı desteğin görüleceği düşünülüyordu ancak beklenmiyordu. Son oylamada, ETS tasarısı beklenmedik bir şekilde 265’e karşı 340 oyla, 34 çekimser oyla reddedildi.

“Aşırı sağ ve solun birlikte oy kullanması çok kötü”

ETS tasarısını destekleyen merkez sağ Avrupa Halk Partisi (EPP) ve liberal Avrupa’yı Yenile partisi sonuçta yuhalamalarla karşılık verdi. Milletvekillerinin birbirlerini parmakla gösterip birbirlerini suçladıklarını gördük.

Daha yüksek iklim hedefleri için bastıran sosyalistler ve Yeşiller ise sonucu memnuniyetle karşıladılar. Aşırı sağcı Kimlik ve Demokrasi grubu, genellikle iklim hedeflerini güçlendiren herhangi bir yasaya karşı çıkıyor. Aşırı sağ tanımını reddeden AB muhaliflerinden oluşan Avrupalı ​​Muhafazakarlar ve Reformcular (ECR) grubu, genel olarak Avrupa Yeşil Mutabakatı’na şüpheyle bakıyor.

ETS reform tasarısı raportörü EPP’den Pieter Liese, “Bugün Avrupa Parlamentosu için kötü bir gün” diyerek tepki gösterdi, ancak yuhalama ve yuhalamalarla kesintiye uğradı. AP başkanı Roberta Metsola’nın müdahalesinin ardından konuşmasını sürdüren Liese, “Aşırı sağın, sosyalistlerin ve yeşillerin birlikte oy kullanması bence üzücü” dedi.

Liese, yasa tasarısının çevre komitesine yeniden sunulması çağrısında bulunarak, “Demokrasi, parlamentoya saygı ve zararı azaltma, ikinci bir şans verme anlamına gelir. Bugün aleyhte oy kullananlar iki kez düşünebilir. Lütfen ETS’yi öldürmeyin,” dedi. tavizleri kabul ederek yaz sonunda genel kurula ulaşmalıdır. Liese’nin talebi milletvekilleri tarafından kabul edildi.

Domino etkisi devam etti

Başkan Metsola, “Artık herkes sakin olduğuna göre yeni dosyaya geçelim mi?” diye sordu, ancak ETS raporunun reddedilmesi, diğer iki büyük iklim yasasının reddedilmesiyle domino etkisini sürdürdü.

Birincisi, bir kısmı ETS izinlerinin satışı ile finanse edilecek olan Sosyal İklim Fonu, diğeri ise ortak pazara girmeye çalışan kirletici ithal ürünlere vergi uygulayacak olan Sınır Karbon Düzenleme Mekanizması.

Avrupa Parlamentosu Üyeleri, üç dosyanın da ayrı bir oylamaya hak kazanmayacak şekilde bağlantılı olduğu sonucuna vardı. Üç yasa tasarısı da, genel kurulda kabul edilecek yeni bir taviz üzerinde anlaşmak üzere komiteye geri gönderilecek.

Her üç düzenleme de AB’nin karbon emisyonlarını AB’nin hedefleri doğrultusunda en az %55 oranında azaltmak amacıyla Komisyon tarafından geçen yıl açıklanan 13 kapsamlı ve dönüştürücü yasa teklifini içeren ‘Fit For 55’ paketinin bir parçasıdır. Yıl sonundaki Paris Anlaşması bunun bir parçası.

Tasarının yasalaşması için önce Avrupa Parlamentosu’nda, ardından da Avrupa Konseyi’nde onaylanması gerekiyor. Ancak ön müzakerelerin yarattığı kaotik tartışma ortamı, müzakere sürecinin zorlu ve yoğun geçeceği yorumlarına yol açtı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom