Arjantin’de halk Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu için sandık başında

0

Arjantinliler, Ekonomi Bakanı Sergio Massa ile statüko karşıtı Javier Milei arasında yakın geçmesi beklenen bir yarışta oy kullanacak.

REKLAM

Ekonomik krizin ortasındaki Latin Amerika ülkesi Arjantin’de ikinci seçim turu için sandık başına gidiyoruz.

Arjantinliler, Ekonomi Bakanı Sergio Massa ile statüko karşıtı Javier Milei arasında yakın geçmesi beklenen bir yarışta oy kullanacak.

Bu iki rakam, onlarca yıldır süren borç, kötü mali yönetim ve döviz dalgalanmalarının ardından enflasyonun üç haneli rakamlara çıktığı zor zamanlarla karşı karşıya olan bir ülkede tamamen farklı gelecekleri temsil ediyor.

Mevcut Arjantin Ekonomi Bakanı Sergio Massa, anketlerde ikinci sırada yer almasına rağmen cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda birinci oldu. Son anketlerde adaylar karşı karşıya geliyor.

Ekonomi Bakanı Massa sosyal eşitlik ve refah sözü verdi

51 yaşındaki Massa, yoksulluğun rekor seviyelere ulaştığı ekonomi bakanı olarak gösterdiği performansa rağmen Arjantinlileri kendisine güvenmeye ikna etmeye çalışan karizmatik ve deneyimli bir politikacı.

Sosyal eşitlik ve refahı önceliklendiren daha ılımlı söylemiyle seçmenlerin kalbini kazanmayı başardı ve Milei’yi ilk turda% 37 oyla geride bıraktı.

Milei halkın oylarını kızdırabilir ve statükodan bıkabilir

53 yaşındaki ekonomist Milei, yalnızca birkaç ay önce siyasete girerek ve seçim yarışında öne çıkarak gözlemcileri şaşkına çevirdi.

Radyo programcısı adayı, kampanyasını mevcut yapıyı tamamen değiştirme üzerine kurdu ve bu amaçla radikal reformlar paketi oluşturdu.

Genellikle eski ABD Başkanı Donald Trump ve eski Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ile karşılaştırılan Milei, Massa tarafından hiçbir kanıt sunmadığı seçim sahtekarlığı iddialarını gündeme getirerek bu iki politikacıyı taklit etmekle suçlanıyor.

“Şu anda var olan şey benim için işe yaramıyor.”

Milei’nin onlarca yıldır süren ekonomik gerilemeyi durdurmayı başaramayan ana akım partilere karşı söylemi, statükodan bıkmış öfkeli bir kesim insanı da harekete geçirdi.

“Şu anda var olan şey benim için işe yaramıyor. Belki bu değişiklik iyi olabilir.” 19 yaşında bir ekonomi öğrencisi olan Milei destekçisi Matias Esoukourian diyor.

Yerel saatle sabah 08.00’de başlayıp akşam 18.00’de sona erecek oy verme işleminin birkaç saat sonra açıklanması bekleniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket