Antidepresanların ‘yan etkileri’: İnsanları daha ‘duyarsız’ hale getirebilir | Araştırma

0

Yeni bir çalışma, antidepresanların insanları olumlu durumlara karşı daha “uyuşuk” hale getirebilecek yan etkileri olduğunu ortaya koydu.

Yeni bir çalışma, antidepresanların insanları olumlu durumlara karşı daha “uyuşuk” hale getirebilecek yan etkileri olduğunu ortaya koydu.

“Neuropsychopharmacology” dergisinde yayınlanan araştırmayla mutluluk hormonu olarak bilinen ve beyindeki sinir hücreleri arasındaki iletişimi sağlayan serotonin salgılanmasını sağlayan antidepresanların “pekiştirme için öğrenme” sürecini olumsuz etkilediği belirlendi. insanların davranışlarından ve çevrelerinden öğrendikleri.

66 gönüllünün katıldığı çalışmada, 32 kişiye 21 gün antidepresan ve geri kalanına ilaçsız “plasebo” hapları verilerek antidepresanların “pekiştirici öğrenme” ve karar verme gibi çeşitli bilişsel özellikler üzerindeki etkisi incelendi. işlev .

Duruşma sonrasında kişisel rapor doldurması istenen katılımcılarda antidepresan kullananlardan gelen olumlu veya olumsuz tepkilerin azaldığı gözlemlendi.

Araştırmayı yöneten Cambridge Üniversitesi’nde Psikoloji Profesörü. Barbara Sahakian, “duygusal körelmenin” antidepresanların yaygın bir yan etkisi olduğunu değerlendirdi.

Sahakian, antidepresan kullanımıyla ilgili olarak, “Bir bakıma böyle çalışıyor olabilirler. Antidepresanlar, depresif insanların hissettiği duygusal acının bir kısmını gideriyor ama ne yazık ki eğlence duygusunun da bir kısmını ortadan kaldırıyor.” ifadesini kullandı.

Tersine, bazı uzmanlar çalışmada vurgulanan antidepresanların olumsuz etkilerini kabul ediyor, ancak bu ilaçların depresyonla mücadelede kullanılan “etkili tedavilerden biri” olduğunu söylüyor.

Uzmanlar, antidepresan kullanmanın potansiyel risk ve yararlarının kişiden kişiye değişebileceğine, ilaç kullanımının doktor kontrolünde yapılması gerektiğine dikkat çekiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket