Ankara’nın ‘İsveç kararı’ sonrası ABD-Türkiye arasında F-16 trafiği hızlandı

0

ABD, F-16’ların Türkiye’ye satışı ve askeri modernizasyon konusunda önümüzdeki günlerde adım atılabileceği mesajını paylaştı. Sullivan, Başkan Joe Biden’ın “F-16’nın taşınmasını desteklediği konusunda net olduğunu” söyledi.

Ankara’nın İsveç’in NATO’ya katılması için yeşil ışık yakmasının ardından ABD, F-16’ların Türkiye’ye satışı ve askeri modernizasyon konusunda önümüzdeki günlerde adımlar atılabileceği mesajını paylaştı.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Başkan Joe Biden’ın “F-16’nın yeniden yerleştirilmesini desteklediği konusunda net” olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, “Türkiye’nin F-16 satışını desteklediğimizi bir süredir kamuoyuna açıkladığımız gibi, özel görüşmelerimizde de söylüyoruz” dedi. dedi.

Milli Savunma Bakanı Lloyd Austin, mevkidaşı Yaşar Güler ile yaptığı telefon görüşmesinde Türkiye’nin askeri modernizasyonu konusunu ele aldı.

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez, Türkiye ile ilgili endişelerinin devam ettiğini ancak önümüzdeki hafta gibi bir karar alınabileceğini kaydetti.

“Biden Kongre’ye danışacak”

Sullivan, Biden’ın Kongre ile istişare halinde F-16 savaş uçaklarının Türkiye’ye devri konusunda ilerleme kaydedeceğini söyledi.

Biden’ın bu hamleyle “ilerleme niyetinde olduğunu” kaydeden Sullivan, zamanlama konusunda ayrıntı vermedi.

“Komşulara saldırganlık”

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Menendez, Türkiye’nin “komşularına yönelik saldırganlığında” geçici bir “durgunluk” olduğu ifadesini kullanarak, ABD’nin Ankara’da F-16 savaş uçağı satışını Biden ile görüştüğünü kaydetti. yönetim.

Türkiye’nin İsveç’in NATO’ya katılma hamlesinin ABD’nin savaş uçağı satışına ilişkin politikasını nasıl etkileyeceği sorusuna Menendez, “Yönetimle görüşme halindeyiz. Biden yönetimi, Türkiye’nin komşularına yönelik saldırganlığına son vermenin bir yolunu bulabilirse, o da Türkiye’dir.” son “Birkaç aydır durgunluk var, bu harika ama kalıcı bir gerçeklik olmalı.”

Menendez, F-16’ların Türkiye’ye satışına ilişkin kararın “önümüzdeki hafta içinde” verilebileceğini kaydetti.

Menendez, “Yunanistan’ın güvenliğini güçlendirmenin ve gelecekteki eylemler için garanti almanın” bir yolunun bulunması gerektiğini de söyledi.

ABD Savunma Bakanı Yaşar Güler ile görüştü

Türkiye’nin İsveç’in NATO’ya katılmasına destek vereceğini açıklamasının ardından ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Türk mevkidaşı Yaşar Güler ile telefon görüşmesi yaptı.

Pentagon, Austin ile Güler’in görüşmesine ilişkin yaptığı açıklamada, “İkili, Türkiye, İsveç ve NATO Genel Sekreteri Stoltenberg arasındaki olumlu görüşmelerin yanı sıra Savunma Bakanlığı’nın Türkiye’nin askeri modernizasyonuna verdiği desteği ele aldı.”

Türkiye, 2021’de 20 milyar dolarlık Lockheed Martin Corp F-16 savaş uçağı ve yaklaşık 80 modernizasyon kiti satın almak istemişti.

“İsveç’in NATO üyeliği ile F-16 satışları ayrı meseleler”

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Matthew Miller, günlük basın toplantısında Türkiye’ye F-16 uçaklarının satışını uzun süredir alenen desteklediğini söyledi.

İsveç’in NATO’ya katılması ile F-16 satışının ayrı meseleler olduğuna dikkati çeken Miller, “Bir süredir Türkiye’ye F-16 satışı konusunda destek verdiğimizi kamuoyuna açıkladığımız için, bunu özel görüşmelerde de söylüyoruz. Bunun böyle olduğuna inanmayın. NATO üyeliğiyle ilgili olması gerektiğine inanan bir grup Kongre üyesi var.” dedi.

“Üst düzey Türk yetkililerle görüşmelerin devam edeceğini” belirten Sözcü, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in son 5-6 gün içinde üç kez görüştüğü Türk mevkidaşı Hakan Fidan ile yeni bir görüşme yapmaktan emin olduğunu söyledi. meselenin Amerika Birleşik Devletleri için en önemli öncelik olduğunu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom