‘Altay’: Motor ve transmisyonu Güney Kore ile ortak üretilen yerli tank

0

Altay tankı, uzun yıllar sonra test edilmek üzere Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) teslim edildi. Daha önce “motor sorunu” nedeniyle üretilemeyen Altay tankı için Güney Koreli şirketler Doosan ve S&T Dynamics ile anlaşma imzalandı.

ABD merkezli Defence News haber sitesinde, Türk zırhlı araç üreticisi BMC’nin, Almanya’nın uyguladığı ambargo nedeniyle Altay tankının üretiminde yaşanan engelleri aşmak için Güney Koreli firmalarla anlaşmalar yaptığı bildirildi.

İki ülke arasında imzalanan anlaşmaya göre, Güney Koreli şirketler Türkiye’ye güç bileşenleri tedarik edecek.

“Motor” sorunu ve “milliyet” tartışması.

Adını Milli Mücadele’de 5. Süvari Kolordu Komutanı olan Fahrettin Altay’dan alan tankın seri üretim sözleşmesi 2018 yılında BMC ile imzalandı.

Altay tankının motorlarının Alman MTU firmasına ait olması planlanıyordu ancak Berlin hükümeti, Ankara’nın 2019 yılında Suriye’nin kuzeyinde başlattığı Barış Pınarı harekatı nedeniyle savunma sanayi ürünleri ihracatını yasaklamıştı.

Savunma Sanayii Başkanlığı Başkanı İsmail Demir, 6 Ocak 2020’de Altay Tankı ile ilgili yaptığı açıklamada, “Motorumuz kalmadığı için Altay’da T0’a başlayamıyoruz. Paket motor olduktan 18 ay sonra başlayacak” dedi ve yaptığı açıklamalarla bu konudaki tartışmaların temellerini attı.

Altay tankının motor şanzımanı Güney Kore ile ortak yapılıyor.

Altay Tankı’nın seri üretim ihalesini BMC kazandı, ancak şirketin çok uluslu yapısı muhalefet tarafından eleştirildi.

BMC’nin %49,9’u Katar’a, %25,1’i Talip Öztürk’e ve %25’i Ethem Sancak’a aitti. Daha sonra Talip Öztürk ve Ethem Sancak’ın hisseleri Tosyalı Holding’e satıldı.

Altay tankının özellikleri nelerdir?

AA’nın haberine göre Altay Seri Üretim Projesi kapsamında üretilecek tanklar; Atış kontrol sistemi, elektrikli tabanca ve taret güç kaynağı sistemi, komuta kontrol iletişim ve bilgi sistemi, sürücü görüş sistemi, lazer uyarı sistemi, uzaktan kumandalı silah sistemi, savaş alanı tanıma ve tanımlama, yakın mesafe gözetleme sistemi ASELSAN tarafından sağlanacaktır.

Altay Tankının özelliklerinden biri de AKKOR aktif koruma sistemine sahip olmasıdır. AKKOR bu kabiliyeti düşük bir ağırlıkla sunmaktadır. Bu aynı zamanda tankın hareketliliğini de en üst düzeye çıkarır.

Tehdidi tespit ettikten sonra bir saniyeden daha kısa sürede etkisiz hale getiren AKKOR sistemi 4 bileşenden oluşuyor.

Bunlar arasında tanka yaklaşan roket veya tanksavar füzesini tespit ve takip görevini yerine getiren radar, tüm sistemi yöneten merkezi yönetim bilgisayarı, süper yüksek hızlı mühimmatları yönlendiren mühimmat atıcı gibi ana bileşenler yer alıyor. imha noktası karşı önlemi ve üzerinde yüksek hassasiyetli radar bulunan fiziksel imha mühimmatı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket