Almanya’da aşırı sağcı AfD yeniden yükselişte: ‘Siyaset daha da sağa kayıyor’

0

Alman hükümetini yüksek göçmen sayıları, yükselen enflasyon ve maliyetli yeşil işleme nedeniyle eleştiren AfD’nin yükselişi, ülkenin Nazi geçmişi nedeniyle Almanya’da özellikle hassas bir sinire dokunuyor.

Almanya’da aşırı sağcı Almanya İçin Alternatif (AfD) partisi anketlerde önde gidiyor ve ülkenin doğusundaki üç eyalette seçimleri kazanma yolunda ilerliyor.

Anketlere göre göçmen karşıtı çağrıları ve yeşil enerji dönüşümü ile tanınan AfD’nin ülke genelinde oy oranı yüzde 17-19. Bazı anketlerde Şansölye Olaf Scholz’un Sosyal Demokrat Partisi ile birlikte ikinci sırada yer alan AfD için bir rekor.

AfD yüzde 10,3 oyla 2021 seçimlerinde en çok oy alan beşinci parti oldu.

Partinin reytingleri, son göçmen krizinden sonra 2018’de çok yüksekti. Bu kez göçmen karşıtı parti, Scholz’un üçlü koalisyonundaki iç mücadelelerden de yararlandı.

Avrupa’da aşırı sağ partiler yükselişte. Fransa’da önceki seçimlerde Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ikinci turdaki en güçlü rakibi aşırı sağcı lider Marine Le Pen olmuştu. İtalya ve İsveç’te aşırı sağcı partiler iktidarda.

Bununla birlikte, mevcut Alman hükümetini yüksek göçmen sayıları, yükselen enflasyon ve maliyetli yeşil dönüşüm nedeniyle eleştiren AfD’nin yükselişi, ülkenin Nazi geçmişi nedeniyle Almanya’da özellikle hassas bir sinire çarpıyor.

Almanya’nın iç istihbarat teşkilatı, AfD’nin gençlik kanadını “ırkçı bir toplum anlayışı” yaydıklarını iddia ederek “aşırılık yanlısı” olarak damgaladı. İstihbarat teşkilatı başkanı ayrıca, Rusya’ya yönelik yaptırımlara karşı çıkan AfD’yi Ukrayna’daki savaş hakkında Rus propagandasının yayılmasına yardım etmekle suçladı.

AfD’yi eleştirenler, onun geleneksel siyaseti daha da sağa ve milliyetçi bir çizgiye doğru çekmesinden korkuyor.

Düsseldorf Üniversitesi’nden siyaset bilimcisi Stefan Marschall, “Göçmenlik gibi konulardaki söylemin sertleştiğini görüyoruz” dedi. değerlendirmesini yapar.

Göç, Almanya’nın siyasi gündeminin üst sıralarına tırmanıyor. Doğu Almanya Saksonya Eyalet Şansölyesi ve merkez sağ Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) üyesi Michael Kretschmer geçen hafta göçmen sayısının ‘çok fazla’ olduğunu söyledi ve mültecilerin girişine kısıtlama getirilmesi ve sosyal yardımların kesilmesi çağrısında bulundu. .

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket