Almanya ve İspanya’da enflasyon düşüşe geçti

0

Almanya ve İspanya’da enflasyon verileri Mart ayında hafifledi.

Enerji fiyatlarındaki düşüşle birlikte gelen yavaşlama, Euro Bölgesi’nin son yıllardaki yüksek fiyat artışlarının gerisinde kaldığına dair umutları artırdı.

Federal istatistik kuruluşu Destatis’in verilerine göre, Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’da yıllık enflasyon Mart ayında yüzde 7,4’e geriledi. Ocak ve Şubat aylarında Almanya’da enflasyon oranı %8,7’de sabit kaldı.

“Enerji ve gıda fiyatlarının enflasyon üzerinde önemli etkisi var”

Destatis açıklamasında, özellikle enerji ve gıda fiyatlarının enflasyon üzerinde önemli etkisi olan Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından bu yana sert yükseliş gösterdiği belirtildi.

Ajans, gıda fiyatlarının bu ay “ortalamanın üzerinde” artmaya devam ederken, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin enerji maliyetlerini artırdığı Mart 2022’ye kıyasla enerji fiyatlarındaki artışın “önemli ölçüde yavaşladığını” söyledi.

İspanya’da Mart ayı enflasyonu %3,3.

İspanya Ulusal İstatistik Enstitüsü (INE) ise Mart ayı enflasyon oranını %3,3 olarak açıkladı.

Son iki ayda enflasyonun yükselmesinin ardından enflasyonun düşmeye başladığını açıklayan INE, Mart ayında enflasyonun bir ay öncesine göre yıllık 2,5 puan ve 2,7 puan düşüşle %3,3 olduğunu bildirdi.

Düşen elektrik ve akaryakıt fiyatlarına bağlı olarak mart ayında enflasyonda görülen düşüşün, Ağustos 2021’den bu yana en düşük aylık enflasyon oranı olduğu paylaşıldı.

Ekonomi Bakanı Nadia Calvino, dün parlamentoda yaptığı konuşmada, İspanya’nın AB fonları sayesinde olumlu bir büyüme perspektifi içinde olduğunun altını çizerek, “Geçen yıl enflasyonu 5 ayda 5 puan düşürmeyi başardık ve kendimizi dünyanın en büyük ülkeleri arasında konumlandırdık. Avrupa’nın en düşük enflasyona sahip ülkeleri”. dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom