Almanya: Aşırı sağcı AfD’nin oylarındaki rekor artış ana akım partileri alarma geçirdi

0

Almanya’da aşırı sağcı Almanya İçin Alternatif (AfD) partisine destek, Başbakan Olaf Scholz’un Sosyal Demokrat Partisi’nin seviyesine ulaşarak rekor seviyeye ulaştı.

Almanya’da aşırı sağcı Almanya İçin Alternatif (AfD) partisine destek rekor seviyelere ulaştı.

Kamu yayıncısı ARD için yapılan DeutschlandTrend anketine göre, AfD’ye seçmen desteği %18 ile Başbakan Olaf Scholz’un Sosyal Demokrat Partisi ile aynı seviyede.

2021 seçimlerinde Scholz’un partisi %25,7, AfD ise %10,3 oy aldı.

Ana Hıristiyan Demokrat muhalefetin yardımcısı Norbert Roettgen, anketi “bir felaket” ve “tüm merkez partiler için bir alarm sinyali” olarak nitelendirdi.

AfD’nin artan desteğinin tüm demokrat partileri alarma geçirmesi gerektiğini söyleyen Hıristiyan Demokrat Serap Güler, “Bunu hızla değiştirmek gibi bir sorumluluğumuz var” dedi.

Sosyal Demokratların bir üyesi olan Sawsan Chebli, anketler açıklandıktan sonra tweet attı: “AfD %18’de. Uyanın çocuklar!” olarak yazılır.

“20’ler ve 30’lar gibi”

AfD ve diğer teşkilatlar, aşırılık yanlılarıyla bağlantıları açısından ülkenin iç istihbarat teşkilatı BfV tarafından incelendi.

Teşkilatın başkanı geçtiğimiz günlerde, siyasi aşırılığın ve otoriterliğin Nazi diktatörlüğüyle zirveye ulaştığı 1920’ler ile 1930’lar arasında “çarpıcı paralellikler” olduğu konusunda uyardı.

“Orta Parçalar, Hayal kırıklığı”

Son ankette, AfD destekçilerinin yaklaşık üçte ikisi bunu aşırı sağcı politikalara ikna oldukları için değil, geleneksel partilere duydukları hayal kırıklığı nedeniyle yaptıklarını söylediler.

AfD’nin gelecek yıl doğu Almanya’da üç eyalet seçimini kazanma şansı yüksek.

AfD, en son Eylül 2018’de, dönemin Şansölye Angela Merkel’in koalisyon hükümeti için zor bir dönemde, DeutschlandTrend anketinde %18’e ulaştı.

Hükümet, yüksek göçmen rakamları ve ülkedeki milyonlarca ev ısıtma sistemini değiştirmeye yönelik tartışmalı bir planla birlikte, Almanya’nın Ukrayna’ya askeri yardımına yönelik halk desteğini artırmak için çok çalışıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom