AİHM Demirtaş ve Yüksekdağ’ı haklı buldu, Türkiye’ye ihlal kararı verildi

0

Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın tutukluluklarına itiraz etmek için iç hukuka göre etkin bir yardım alamadıkları gerekçesiyle yaptıkları başvuruyu sonuçlandıran AİHM, Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni ihlal ettiğine karar verdi.

Tutuklu eski HDP Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın başvurusunu karara bağlayan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 5. maddesinin 4. fıkrasını ihlal ettiğine karar verdi.

AİHM, Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın iç hukuk kapsamındaki tutukluluklarına ilişkin temyiz süreçlerinde “hak ihlali” yaşadıklarına karar verdi.

AİHM’den yapılan açıklamada, Yüksekdağ ve Demirtaş’ın, etkin yardım almadıkları gerekçesiyle iç hukuk kapsamındaki tutukluluklarına itiraz ettikleri belirtildi.

Demirtaş ve Yüksekdağ’ın “özellikle cezaevi yetkililerinin avukatlarıyla görüşmelerini izlemesinden ve avukatlarıyla paylaştıkları belgelere el koymasından şikayetçi oldukları” bildirildi.

Açıklamada, bu tedbirlerin 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin ardından çıkarılan KHK’ye istinaden alındığı belirtildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom