Af Örgütü: Fas ve İspanya, Melilla’daki göçmen izdihamı soruşturmalarının üstünü örttü

0

Uluslararası Af Örgütü, Mellila sınırında düzinelerce göçmeni öldüren izdihamın birinci yıldönümünde Fas ve İspanya’yı kınadı.

Uluslararası Af Örgütü, geçen yıl Fas-İspanya sınırında bugün meydana gelen toplu göç girişimi sırasında yaşanan olayların gerektiği gibi soruşturulmadığını söyleyerek iki ülkeyi konuyu örtbas etmekle suçladı.

İki ülke makamlarının kazada hayatını kaybedenlerin cenazelerini geri verme girişimlerinin başarısız olduğunu belirten örgüt, ölenlerin isimlerinin ve ölüm nedenlerinin tam bir listesini ve güvenlik kamerası görüntülerini sağlamadığını söyledi. soruşturma için bilgi sağlar.

Örgütün genel sekreteri Agnes Callamard, “Melilla katliamından bir yıl sonra İspanyol ve Faslı yetkililer sorumluluklarını inkar etmekle kalmıyor, aynı zamanda gerçeği bulma çabalarını da engelliyor” dedi. dedi.

Callamard, tıpkı Yunanistan açıklarında batan ve yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği tekne faciası gibi Melila’dan ders alınması gerektiğini vurgulayarak, aksi takdirde “sınırlarda haksız can kaybı, şiddet ve cezasızlık devam edecek” dedi.

Melilla’ya ne oldu?

23 Haziran 2022’de Afrika kıtasında İspanya’nın toprakları olan Sahra altı Afrika ülkesi Melilla’dan Fas’a gelen yaklaşık 2 bin göçmen sınırı geçmeye çalıştı.

Uluslararası Af Örgütü, kazalarda 37 kişinin öldüğünü ve 76 kişinin hala kayıp olduğunu söyledi.

Fas, sınırda tel duvarı geçmeye çalışırken düşen göçmenlerin yarattığı izdihamda 23 kişinin öldüğünü bildirirken, İspanya sınırın kendi tarafında ölen olmadığını söyledi.

Melilla’daki olayları soruşturan İspanya Başsavcısı, İspanyol yetkililerin ölümcül izdihamdan habersiz olduğunu söyleyerek suçlamada bulunmadı. İspanyol milletvekilleri de meclis soruşturması çağrılarını reddetmişti.

Öte yandan, birçok insan hakları grubu ve bağımsız araştırmacı, iki ülkenin krizi ele alma şeklini eleştirdi.

Ayrıca İspanyol denetim makamı, ülke sınır kapılarının işleme alınmadan iade edildiğini kaydetti. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği bile sınırda gerçek ve etkili bir iltica erişimi olmadığını iddia ediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket