ABD Savunma Bakanlığı, Ukrayna’ya gönderilen silah yardımını fazla hesaplamış

0

ABD Savunma Bakanlığı’nın Ukrayna’ya yapılan silah yardımını 3 milyar dolar daha fazla tahmin ettiği ortaya çıktı. Hesaplamadan sonra bu, Washington yönetiminin Kiev’e ek silah göndermesinin önünü açıyor.

ABD’de bir Senato ve savunma yetkilisi, Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) Ukrayna’ya gönderilen mühimmat, füze ve diğer teçhizatın değerini 3 milyar dolar fazla tahmin ettiğini ve bu hatanın Kiev’e daha fazla silah gönderilmesinin önünü açabileceğini söyledi.

İki üst düzey savunma yetkilisi, hatanın ABD stoklarından alınan ve Ukrayna’ya gönderilen silahlara gereğinden fazla değer verilmesinden kaynaklandığını söyledi.

Reuters’e konuşan bir savunma yetkilisi, “Ukrayna’ya tedarik ettiğimiz teçhizata verdiğimiz değerde tutarsızlıklar belirledik.”

İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan savunma yetkilileri ve Senato kaynağı, muhasebe düzenlemesinin Perşembe günü Kongre’ye sevk edileceğini söyledi.

Durumla ilgili daha fazla Pentagon soruşturması ile yüksek değerli silahların miktarının 3 milyar doların üzerine çıkmasının mümkün olduğunu kaydetti.

Aynı kaynaklar, Pentagon’un muhasebesinde silah yardımını değerlendirmek için silahların satın alındığı ve devalüe edildiği zamanki değer yerine değiştirme maliyetini kullandığını söyledi.

ABD, Ağustos 2021’den bu yana kendi stoklarından Ukrayna’ya yaklaşık 21,1 milyar dolar değerinde silah sevk etti.

ABD iki şekilde yardım ediyor.

Rusya-Ukrayna savaşının başlangıcından bu yana ABD, Ukrayna ordusuna iki şekilde yardım etti: Ukrayna Güvenlik Yardımı Girişimi ve ABD askeri envanterinden silahları çekmek için başkanlık yetkisi.

Ukrayna Güvenlik Yardımı Girişimi’nin yardımı, yıllık savunma bütçesinin bir parçası olarak Ukrayna ordusu için kongre tarafından öngörülen bir fonla ABD şirketlerinden silah ve mühimmat tedarikini içeriyor.

Bu kapsamda yapılan yardım açıklamaları, Ukrayna’ya silah, mühimmat ve teçhizat tedariki için bir satın alma sürecinin başlangıcına işaret ediyor.

Tedarik süreci zaman alıcı olduğu için, ABD Başkanı Joe Biden zaman zaman Pentagon’a ABD ordusunun envanterindeki silahları çekme yetkisi veriyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket