AB üyesi olmayan Batı Balkan ülkeleri, kaçak göçle mücadele için Brüksel’e güvence verdi

0

Uluslararası Göç Örgütü’ne (IGO) göre, bölgedeki yasadışı göç dalgası son zamanlarda salgın öncesi seviyeye ulaşırken, yasadışı göçmen sayısı geçen yıl 200.000’e yükseldi. Bu da 2021 yılına göre yüzde 60’lık bir artışa karşılık geliyor.

Avrupa Birliği üyesi olmayan 6 Batı Balkan ülkesinin temsilcileri, Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna yakınlarında düzenlenen toplantıda AB’ye yasadışı göçle mücadele konusunda güvence verdi.

Toplantıya ev sahibi Bosna Hersek’in yanı sıra Makedonya, Karadağ, Arnavutluk, Kosova ve Sırbistan’dan göç ve güvenlik alanlarında bakanlar katıldı.

Toplantıya katılanlar, yasa dışı göçün yönetimi konusunda ilgili AB ve Birleşmiş Milletler kurumlarıyla etkin bir şekilde işbirliği yapma sözü verdiler.

Altı ülke, göçmen kaçakçılığı ve insan kaçakçılığıyla mücadele ve transit geçişte mahsur kalan göçmenler için alternatif güzergâhlara ve göçmenleri ülkelerine geri gönderme yollarına erişimi artırmaya yönelik faaliyetleri koordine etmeyi kabul ettiklerini duyurdu.

2015 yılından bu yana bu altı Balkan ülkesi Orta Doğu, Afrika ve Asya’dan Avrupa’ya yasa dışı göç için önemli bir geçiş ülkesi olmuştur.

Bosna-Hersek Güvenlik Bakanı Nenad Nesiç, “Göçmen krizi söz konusu olduğunda, biz Batı Balkan ülkeleri yalnızca insani değil, aynı zamanda güvenlik ve siyasi zorluklarla da karşı karşıyayız” dedi. Göç dalgasından kendilerinin de olumsuz etkilendikleri görüşünü dile getirdi.

Makedonya İçişleri Bakanı Oliver Spasovski, “Ortak politikalar için yeni perspektifler geliştiriyoruz çünkü ancak birlikte çalışırsak sonuçlara ulaşabiliriz.” dedi. görüşlerini özetledi.

Hırvatistan’ın 1 Ocak’ta Schengen bölgesine katılmasının ardından, bu ülkeden ve Slovenya’dan zorla çıkarılanlarla birlikte Bosna-Hersek’teki yasadışı göçmen sayısında önemli bir artış gözlendi.

Yasadışı göçmenler, ülke yetkililerinin yalanladığı Hırvatistan’a zorla sınır dışı edildiklerinden şikayet ettiler.

Batı Balkanlar’daki göç dalgası pandemi öncesi değerlere dönüyor

Uluslararası Göç Örgütü’ne (IGO) göre, bölgedeki yasadışı göç dalgası son zamanlarda salgın öncesi seviyeye ulaşırken, yasadışı göçmen sayısı geçen yıl 200.000’e yükseldi. Bu da 2021 yılına göre yüzde 60’lık bir artışa karşılık geliyor.

UGO Ugochi Direktör Yardımcısı Florence Daniels, Batı Balkan ülkelerini göç konusunda birlikte çalıştıkları için tebrik ederek, göç dalgasının çok dinamik olduğunu ve Batı Balkanlar’ın önemli bir geçiş yolu olduğuna dikkat çekti.

Göçmenler bölge ülkelerinin ekonomisi için de fırsatlar yaratıyor mu?

Batı Balkan ülkelerinin hazırladığı eylem planına övgüde bulunan Daniels, “Eylem planı acil bir sorun olan kaçakçılığın ele alınması için önemli bir fırsat. Ayrıca, göçün sunduğu uzun vadeli fırsatları inceleme fırsatı da yaratır. Batı Balkanlar’a yapılan havaleler, bu ülkelerin GSYİH’sının yüzde 10’unu oluşturan 10 milyar doları buluyor ve kalkınmaya önemli katkı sağlıyor” dedi. dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket