50 yıl önce Atlantik Okyanusu dibinde mahsur kalan denizcilerin kurtarılma hikayesi

0

Şimdi 85 yaşında olan Roger Mallinson, “Çok stresliydi, çok soğuktu, ısınmaya ve oksijenimizin bitmemesine çalışıyorduk” diyor.

50 yıl önce üç günden fazla bir süre denizaltında mahsur kalan Roger Mallinson, 500 metre su altında kurtarılmayı beklerken yaşadıklarını ve Titanik enkazına giderken denizaltının kaybolmasıyla ilgili endişelerini anlattı.

Ağustos 1973’te, o zamanlar 28 yaşındaki Roger Chapman ve 35 yaşındaki Roger Mallinson, deniz dibine telefon kabloları döşüyordu.

Küçük denizaltı Balık III’ün bu iki tecrübeli operatörü kahvaltı için yüzeye çıkmaya başladılar ve bir süre sonra yüzeye ulaştılar.

Ancak bir anda küçük denizaltının alarm sistemleri devreye girdi ve bir süre sonra operatörler, ekipmanların depolandığı arka kısımda bir sızıntı olduğunu fark etti. Denizaltı hemen geri döndü ve suyun dibine doğru yol aldı.

Atlantik’te 480 metre derinlikte karaya oturdu, ancak denizaltı hala sağlamdı. Kurtarma hemen başladı. Arama kurtarma çalışmalarına 3 denizaltı, 1 nakliye uçağı, çok sayıda helikopter ve destek gemisi katıldı.

Yardım beklerken Roger Chapman ve Roger Mallinson’ın oksijeni bitiyordu. Ayrıca karbondioksit birikimini de durdurmaları gerekiyordu.

29 Ağustos sabahı batan denizaltı, yaklaşık 80 saat oksijene sahipti. İngiliz basınına göre denizaltı dördüncü günde kurtarıldığında 20 dakikadan az oksijeni kalmıştı.

Roger Mallinson: Titan durumu çok tehlikeli görünüyor

Yarım asır önce benzer bir durum yaşayan Roger Mallinson, Titan’ın Titanik’in enkazına giderken kaybolma kabiliyetinin “çok ama çok tehlikeli göründüğünü” söyledi.

Onlar için çok endişelendiğini belirten Mallinson, AFP’ye şunları söyledi:

“Bu insanların herhangi bir iletişim aracı olmadan Atlantik’in ortasında nasıl bırakılabileceğini anlamıyorum, bu hiç mantıklı değil.”

Arama ve kurtarma operasyonu, Perşembe günü Titan’daki hava stoğu tükenirken zamana karşı yarışıyor.

Arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü bölgede bazı seslerin duyulduğu ancak henüz somut bir sonuç alınamadığı söylendi.

Şimdi 85 yaşında olan Roger Mallinson, okyanusta mahsur kaldığı günler için “Her şey ters gittiğinde, her şey ters gider” diyor.

“Çok stresliydi, çok soğuktu, ısınmaya ve oksijeni tüketmemeye çalışıyorduk” diye ekliyor.

50 yıl önceki deneyimlerini anlatan Mallinson, “Yün süveter ve tulum giydim” dedi:

“Roger Chapman’ın yün süveteri yoktu, bu yüzden bir sürü beyaz kumaş aldık ve mumya gibi sardık.”

“Yunuslar kaybolunca kurtulduğumuzu anladık. 84 saat yanımızda kaldılar, binlerce yunus bizi görmeye geldi, bir sorun olduğunu anladılar.”

“Su altı telefonuyla yüzeyle iletişim kuramadık çünkü her denediğimizde binlerce yunus ses çıkardı.”

Eski bir Kraliyet Donanması subayı olan Roger Chapman, 2020’de öldü.

“Ortağımı kaybettim,” diyor Robert Mallinson, “iyi olan, cenazesine katılıp onun için org çalabilmem.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket